Nowotwory

Kampanie / Akcje

Wybrany artykuł 2020-08-11

Zostań wolontariuszem ONKOfunduszu

Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych od 11 lat wspiera chorych na nowotwory z całego kraju m.in. w ramach ONKOFunduszu, którego koordynatorką jest Ewa Ambroziewicz, pomagająca chorym i ich rodzinom w zbieraniu środków na leczenie i rehabilitację.

W Polsce każdego roku na choroby nowotworowe zapada ponad 144 tys. osób. Opracowania naukowe prognozują, że do 2025 roku liczba zachorowań wzrośnie do 170 tys. Oznacza to, że każdy z nas zetknie się z rakiem – jako pacjent bądź jego bliski.
Diagnoza choroby nowotworowej zmienia całkowicie życie osoby chorej i jej rodziny. Często uniemożliwia wykonywania pracy zawodowej, a koszty leczenia i codziennej opieki stają się dużym obciążeniem dla budżetu rodzinnego. Czasami chorzy i ich bliscy stają przed dramatycznym wyzwaniem pozyskania środków na zakup leków onkologicznych czy przeprowadzenie procedur terapeutycznych zalecanych przez towarzystwa naukowe, a nie refundowana w naszym kraju. Z kolei chorzy po inwazyjnych zabiegach potrzebują pieniędzy na zakup protezy wysokiej klasy, która umożliwiłaby im kontynuowanie pracy, dalsze życie w dobrej jakości. Szansą dla tych pacjentów są zbiórki publiczne.
 
Aby móc nieść wsparcie pacjentom utworzyliśmy ONKOfundusz – ogólnopolski portal wsparcia chorych na nowotwory, który pomaga w zbieraniu funduszy na leczenie nierefundowane i rehabilitację.
 
ONKOfundusz łączy darczyńców – osoby chcące wspierać chorych na raka oraz podopiecznych – pacjentów korzystających z możliwości pozyskania darowizn na dodatkowe, niezbędne i medycznie uzasadnione świadczenia związane z terapią i rehabilitacją.
 
Darczyńcy za pomocą ONKOfunduszu mogą przekazywać dowolne kwoty na leczenie konkretnych pacjentów bądź na rzecz Funduszu Pomocniczego, pomagającego promować zbiórki charytatywne na wspieranie podopiecznych.
 
Środki przekazane podopiecznym portalu, niepomniejszone o prowizje czy opłaty na rzecz organizatorów, stanowią uzupełnienie publicznego finansowania terapii onkologicznych, dając szansę osobom chorującym na choroby onkologiczne na przedłużenie ich życia lub poprawę jego jakości. ONKOfundusz przekazuje swoim podopiecznym całe 100% zebranej sumy.
 
Suma zgromadzonych darowizn, która trafi do podopiecznego na realizację wyznaczonego przez niego celu, jest widoczna na jego profilu. Dzięki temu użytkownicy mogą na bieżąco monitorować postępy zbiórki i aktywizować znajomych do przyłączenia się do grona wpłacających. Ponadto koordynatorka, co dwa tygodnie informuje podopiecznych o stanie zbiórki, rozlicza bieżące wydatki poniesione na leczenie i rehabilitację, dokonując na podstawie faktur zwrotów poniesionych kosztów.
 
Pomoc koordynatora ONKOFunduszu
 
Od momentu pierwszego kontaktu z pacjentem, koordynator OnkoFunduszu pomaga w przeprowadzeniu całego procesu założenia zbiórki:
 • założeniu indywidualnego subkonta na portalu;
 • dostarczenia niezbędnej dokumentacji;
 • podpisania umowy przez obie strony;
 • przygotowania historii swojej choroby;
 • ustalenia celu zbiórki;
 • opracowania spersonalizowanej grafiki, którą podopieczny może zamieścić na swoich social mediach, aby zwiększyć zasięg zbiórki.
 
Mały gest – Wielka pomoc
 
Co roku w okresie rozliczeniowym podatków startujemy z kampanią Mały gest – Wielka pomoc, przypominając, że naszych Podopiecznych można wesprzeć przekazując 1% podatku na wybraną osobę, podając KRS: 0000333981 oraz imię i nazwisko w rozliczeniu PIT.
 
W 2019 roku na rzecz naszych podopiecznych udało się zebrać blisko 300 tysięcy złotych. Kampania Mały gest – Wielka pomoc trwa nieprzerwanie od marca do czerwca na naszej stronie oraz profilu na Facebooku.
 
Jak Ty możesz pomóc podopiecznym Fundacji
 
Na portalu onkofundusz.pl w prosty sposób można dokonać darowizny:
 • bezpośrednio na stronie poprzez szybkie płatności PAYU
 • dokonanie przelewu na konto: 72 1090 1883 0000 0001 3364 8201 z podaniem imienia i nazwiska podopiecznego w tytule transakcji
 
Prowadzenie ONKOfunduszu daje mi ogromną satysfakcję. To nie jest zwykła praca. Każda zbiórka, która kończy się osiągnięciem celu, to wielkie święto. Zapraszam do odwiedzenia portalu onkofundusz.pl, do pomagania, do zostania wolontariuszem ONKOfunduszu. Przekonacie się, że warto to robić, ponieważ przynosi to radość naszym podopiecznym i Wam samym
 
Akcja ulotkowa
 
Od września tego roku przystępujemy do akcji ulotkowej. Każdy z naszych podopiecznych, otrzyma ulotki przedstawiające jego historię i cel zbiórki, które będzie mógł sami i przy pomocy sowich bliskich oraz przyjaciół dystrybuować. W akcję ulotkową zamierzamy także włączyć wolontariuszy, którzy zgłoszą chęć współpracy z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych. Czekamy na osoby, które zechcą się włączyć w naszą akcję.
 
Ewa Ambroziewicz
koordynatorka ONKOfunduszu
ewa@pkopo.pl
Powiązane artykuły
 • OnkoFundusz Pierwsza w Polsce platforma społecznościowego wsparcia dedykowana chorym onkologicznie wystartowała 16 grudnia 2016 roku. ONKOfundusz łączy darczyńców – osoby wspierające chorych na raka oraz podopiecznych – pacjentów korzystających z możliwości pozyskania darowizn na świadczenia związane z terapią i rehabilitacją. Przekazuje podopiecznemu 100% zebranych środków, nie pobieramy opłat ani prowizji za nasze wsparcie. W 2019 r. udało się nam zebrać sumę 260 tysięcy.
 • Kampania edukacyjna ALL Children Need You Wszystkie dzieci nas potrzebują, ale dzieci z ALL potrzebują nas teraz!
 • STAŻYSTA+ Staże dla osób z niepełnosprawnością w administracji publicznej i służbie cywilnej.
 • Onkoprzestrzeń Kreatywna 2018-2019 Maria Poszwińska i Stefan Żuchowski podsumowują projekt Onkoprzestrzeń Kreatywna realizowany w latach 2018-2019 przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych we współpracy z Fundacją Twórczość i Dokumentacja ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach projektu powstał film w reżyserii autorki projektu Marii Poszwińskiej i odbyło się 11 warsztatów. Udział w nich wzięło 150 osób. Program Onkoprzestrzeni Kreatywnej realizowała liczna grupa terapeutów, instruktorów i wykładowców: Stefan Żuchowski – rysunek i malarstwo, Paweł Kasprzak – rzeźba w glinie, Jacek Hałas – warsztaty tańców ludowych i korowodowych, Zuzanna Pędzich – choreoterapia, Agata Michalak oraz Aleksandra i Katarzyna Ząbeckie – kurs języka angielskiego, Konrad Mężyński – relaksacja, dr Jolanta Berezowska – mindfulness, prof. Tomasz Samosionek – film i fotografia, Barbara Wilińska – emisja głosu.
 • Mały gest. Wielka pomoc. Wesprzyj nasze działania oraz podopiecznych Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych przekazując swój jeden procent.
 • Kampania „Ty decydujesz, czy zachorujesz!” 4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji wystartowała kampania onkologiczna „Ty decydujesz, czy zachorujesz!” – inicjatywa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Pokaż wszystkie
Kampanie / Akcje