Nowotwory

Kampanie / Akcje

Wybrany artykuł 2020-03-31

Kampania edukacyjna ALL Children Need You

Wszystkie dzieci nas potrzebują, ale dzieci z ALL potrzebują nas teraz!
Kampania edukacyjna ALL Children Need You ma na celu podniesienie wiedzy na temat białaczek u dzieci, w tym ostrej białaczki limfoblastycznej, której przebieg jest szczególnie agresywny. Stąd przewrotne hasło kampanii: Wszystkie dzieci nas potrzebują, ale dzieciom z ALL (ostra białaczka limfoblastyczna) trzeba pomóc szybko – tu i teraz. Bardzo ważne jest błyskawiczne rozpoczęcie terapii, ponieważ naturalny przebieg choroby wiąże się z rozwojem objawów i śmiercią nawet w ciągu kilkunastu tygodni.
 
Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest chorobą rozrostową układu krwiotwórczego, w przebiegu której w szpiku dochodzi do niekontrolowanego rozrostu limfoblastów. W wielu przypadkach proces nowotworowy może szerzyć się i w efekcie dawać zmiany pozaszpikowe, obejmujące m.in. węzły chłonne, śledzionę, wątrobę, czy ośrodkowy układ nerwowy.
 
Ostre białaczki są najczęstszymi nowotworami wieku dziecięcego i stanowią 30% wszystkich nowotworów u pacjentów do 18. roku życia.
 
Ostra białaczka limfoblastyczna to najczęstszy typ białaczki występującej u dzieci. Tę postać nowotworu układu krwiotwórczego ma około 80% najmłodszych z rozpoznaniem białaczki. W Polsce rozpoznaje się około 200 przypadków ALL rocznie, a wskaźnik zachorowalności wynosi 35,4 na milion dzieci rocznie. Najczęściej atakuje między 1. a 4. rokiem życia. Dlatego bardzo ważne jest zwiększenie czujności onkologicznej, zarówno wśród lekarzy pierwszego kontaktu, jak i rodziców.
 
Organizatorami kampanii są: Fundacja ISKIERKA, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Stowarzyszenie Hematoonkologiczni oraz Fundacja Na Ratunek.
 
4 główne cele Kampanii to:
  1. Wzmożenie czujności onkologicznej u rodziców i lekarzy POZ
  2. Poprawa opieki w szpitalu (właściwa dieta, rehabilitacja)
  3. Lepszy monitoring ozdrowieńców
4.Zwrócenie uwagi na problemy systemowe (dostępność do diagnostyki, brak płynnego przejścia z pediatrii na leczenie dorosłych).
 
Kampania została zainaugurowana 13 października 2019 r. w Kępnie, charytatywnym meczem „ALL Children Need You” z udziałem międzynarodowych gwiazd, takich jak GIBA, Roberto Piazza, Andrea Gardini, Daniel Pliński, Jakub Markiewicz, czy Wojciech Rozdolski. W ramach Kampanii odbyła się aukcja charytatywna zorganizowana przez Fundację Na Ratunek, m.in. na rzecz dzieci z ALL, na którą GIBA przekazał swoją koszulkę. Planowane są wizyty ambasadora kampanii na oddziałach onkologicznych dla dzieci, spotkania z małymi pacjentami, warsztaty muzyczne oraz kulinarne przygotowane przez Fundacje ISKIERKA oraz Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Z okazji kampanii zostanie wydana przez Fundację Iskierka 3. część poradnika „JedzONKO3” z zakresu dietetyki i zdrowego żywienia wraz z praktycznymi przepisami dla rodziców chorych dzieci oraz inne materiały edukacyjne.
 
27 lutego 2020 r. Ambasador kampanii ALL children need you był też gościem specjalnym koncertu charytatywnego „ISKIERKA Symfonicznie”, w wykonaniu Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej Fundacji ISKIERKA wraz z Narodową Orkiestrą Polskiego Radia w Katowicach z udziałem gwiazd: Czesława Mozila, Anny Jurksztowicz, Accantus, Darii Zawiałow, Pauliny Przybysz.
 
Giba weźmie też udział w konferencjach i kongresach, poruszających problem ALL – Priorytety w Ochronie Zdrowia, Health Challenges Congress w Katowicach.
 
Kampania będzie wsparta clipem zespołu IRA z udziałem Giby.
 
Planowane są także szerokie działania edukacyjne w mediach, w tym wywiady i artykuły publikowane przez patronów medialnych: „Głos Pacjenta Onkologicznego”, hematoonkologia.pl.
 
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z profesor Katarzyną Derwich o ostrej białaczce limfoblastycznej na naszej stronie: glospacjenta.pl
 
Dodatkowe informacje:
Aneta Klimek-Jędryka
Fundacja ISKIERKA
tel. 691 588 046
aneta.k-j@fundacjaiskierka.pl
 
Gilberto Amauri de Godoy Filho w towarzystwie
prezes Jolanty Czernickiej (z prawej)
i Anety Klimek-Jędryki z Fundacji ISKIERKA.
foto: https://fundacjaiskierka.pl
GIBA ambasadorem kampanii ALL Children Need You
 
Gilberto Amauri de Godoy Filho jest brazylijskim siatkarzem o światowej renomie, znanym pod pseudonimem Giba. Jako dziecko zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zaangażował się w kampanię ALL Children Need You chcąc dodać chorym dzieciom otuchy pokazując, że nawet tak ciężką chorobę można przezwyciężyć i zrealizować swoje marzenia, a nawet zostać mistrzem olimpijskim.
 
Gilberto Amauri de Godoy Filho urodził się 23 grudnia 1976 r. w Londrini, w Brazylii.
 
Giba jako siatkarz grający na pozycji przyjmującego, był wielokrotnym reprezentant kraju. Ośmiokrotnie wygrał ze swoją reprezentacją Ligę Światową, 3 razy Mistrzostwa Świata, Puchar Wielkich Mistrzów, 2 razy Puchar Świata, a także zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach 2004 r. Na mistrzostwach świata w Japonii w 2006 r. z reprezentacją Brazylii zdobył złoty medal, został również wybrany MVP (most valuable player) zawodów. W 2006 roku wybrano go sportowcem roku w Brazylii.
 
Od 2014 roku, kiedy zakończył profesjonalną karierę, został wybrany członkiem władz Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (Fédération Internationale de Volleyball, FIVB), w której przewodniczy Komisji Zawodników.
 
Mimo, że zakończył zawodową karierę siatkarską, to nadal gra w siatkówkę. Obecnie jako 42-letni zawodnik występuje w zespole IBB Polonia Londyn. Od 2018 r. mieszka w Polsce.
 
Jest zaangażowany w akcje społeczne związane ze zwalczaniem otyłości wśród dzieci i młodzieży oraz wsparciem dzieci z chorobami nowotworowymi. Jako dziecko chorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Zaangażował się w kampanię ALL Children Need You chcąc dodać chorym dzieciom otuchy pokazując, że nawet tak ciężką chorobę można przezwyciężyć i zrealizować swoje marzenia, a nawet zostać mistrzem olimpijskim.
 
W styczniu 2020 r. Giba dostał prestiżową Nagrodę „Ambasadora Zdrowia” w konkursie „Sukces Roku”, przyznawaną przez wydawnictwo Termedia.
Powiązane artykuły
  • STAŻYSTA+ Staże dla osób z niepełnosprawnością w administracji publicznej i służbie cywilnej.
  • Onkoprzestrzeń Kreatywna 2018-2019 Maria Poszwińska i Stefan Żuchowski podsumowują projekt Onkoprzestrzeń Kreatywna realizowany w latach 2018-2019 przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych we współpracy z Fundacją Twórczość i Dokumentacja ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach projektu powstał film w reżyserii autorki projektu Marii Poszwińskiej i odbyło się 11 warsztatów. Udział w nich wzięło 150 osób. Program Onkoprzestrzeni Kreatywnej realizowała liczna grupa terapeutów, instruktorów i wykładowców: Stefan Żuchowski – rysunek i malarstwo, Paweł Kasprzak – rzeźba w glinie, Jacek Hałas – warsztaty tańców ludowych i korowodowych, Zuzanna Pędzich – choreoterapia, Agata Michalak oraz Aleksandra i Katarzyna Ząbeckie – kurs języka angielskiego, Konrad Mężyński – relaksacja, dr Jolanta Berezowska – mindfulness, prof. Tomasz Samosionek – film i fotografia, Barbara Wilińska – emisja głosu.
  • Mały gest. Wielka pomoc. Wesprzyj nasze działania oraz podopiecznych Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych przekazując swój jeden procent.
  • Kampania „Ty decydujesz, czy zachorujesz!” 4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji wystartowała kampania onkologiczna „Ty decydujesz, czy zachorujesz!” – inicjatywa Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
  • Odpowiedź masz we krwi: morfologia może uratować życie Odpowiedź masz we krwi: morfologia może uratować życie. Trwa ogólnopolska kampania edukacyjna dedykowana chorobom krwi i szpiku.
  • Październik Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku! Fundacja DKMS już po raz trzeci ogłasza październik Miesiącem Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. Celem tego projektu jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ideę dawstwa, edukację, a także pokazanie, jak ważną rolę odgrywają dawcy szpiku w procesie walki z nowotworami krwi. Jakie pytania i zagadnienia najczęściej interesują osoby, które rozważają rejestrację w Bazie Dawców Szpiku Fundacji DKMS?
Pokaż wszystkie
Kampanie / Akcje