Wybrany artykuł 2019-10-11

ONKOfundusz – Zbieram, Wspieram, Wygrywam! Wsparcie w leczeniu onkologicznym

W Polsce każdego roku na choroby nowotworowe zapada ponad 144 tys. osób (ponad 72,5 tys. kobiet oraz ok. 72 tys. mężczyzn), a choroba okazuje się niewyleczalna dla ponad 92 tys. Opracowania naukowe prognozują, że do 2025 roku liczba zachorowań wśród mężczyzn w Polsce wzrośnie do 90 tys. rocznie, a u Polek do 80 tys. Oznacza to, że każdy z nas zetknie się z rakiem – jako bliski pacjenta bądź walczący z chorobą. Szacuje się, że co trzecia osoba urodzona po 1960 r. znajdzie się na oddziale onkologicznym! O ile zapadalność na choroby nowotworowe w Polsce jest niższa niż w Europie, o tyle umieralność z tego powodu w naszym kraju jest wyższa od średniej w Unii Europejskiej o ok. 20% wśród mężczyzn i ok. 10% wśród kobiet. W Polsce na 100 pacjentów borykających się z rakiem przeżyje średnio 46. W państwach europejskich o najlepszej opiece onkologicznej szansę na dalsze życie ma ponad 60 chorych. Ta różnica powoduje, że co roku w Polsce „znika” miasto o populacji 30 tys. osób.
   Jako Koalicja każdego dnia dotykamy tematu walki z rakiem. Wiem, że brzmi to abstrakcyjnie dla kogoś, kto nie jest w tej sytuacji, ale dla chorego to walka o życie. Na dodatek nierówna. Wymaga nie lada heroizmu i zacięcia od strony pacjenta i jego bliskich, by przetrwać lub przynajmniej zachować jakość życia w tak ciężkiej chorobie. Proszę mi wierzyć, wola walki wśród chorych jest ogromna, a okoliczności w jakich się znajdują często nie sprzyjają.
 
   Widzimy to i nie możemy stać obojętnie. Dlatego od 2013 roku Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych prowadzi program wsparcia „Pacjent Wykluczony” otaczając opieką chorych, którzy zostali wykluczeni przez system opieki zdrowotnej, poprzez brak dostępu do informacji, badań lub leczenia. Koordynator pacjenta wraz z ekspertami udziela 7 dni w tygodniu porad i interwencji. Do tej pory pomogliśmy ponad 500 osobom. Aby móc w pełni nieść wsparcie pacjentom, brakowało nam narzędzia, które pomogłoby w zbieraniu funduszy na leczenie nierefundowane i wspomagające. Dlatego postanowiliśmy coś z tym zrobić i rok temu rozpoczęliśmy przygotowania naszego projektu wykorzystującego siłę Internetu.

   Tak powstał ONKOfundusz – ogólnopolski portal społecznościowego wsparcia chorych na nowotwory. Serwis stanowi medium łączące darczyńców, czyli osoby chcące wspierać chorych na raka oraz podopiecznych, rozumianych jako pacjentów korzystających z możliwości pozyskania darowizn na dodatkowe, niezbędne i medycznie uzasadnione świadczenia związane z terapią i rehabilitacją.
 
   Darczyńcy za pomocą ONKOfunduszu mogą przekazywać dowolne kwoty na leczenie konkretnych pacjentów bądź na rzecz Funduszu Pomocniczego pomagającego promować zbiórki charytatywne na wspieranie podopiecznych. Środki przekazane podopiecznym portalu, niepomniejszone o prowizje czy opłaty na rzecz organizatorów, stanowią uzupełnienie publicznego finansowania terapii onkologicznych, mając szansę pomóc przedłużyć życie lub poprawić jego jakość osobom chorującym na zagrażające życiu choroby onkologiczne.
 
   Suma zgromadzonych darowizn, która trafi do podopiecznego na realizację wyznaczonego przez niego celu, jest widoczna na jego profilu. Dzięki temu użytkownicy będą mogli na bieżąco monitorować postępy zbiórki i aktywizować znajomych do przyłączenia się do grona wpłacających.


Poznaj naszych Podopiecznych w 2020 roku
i dowiedz się jak możesz pomóc!
GPO 4/2016
Powiązane artykuły
  • Zostań wolontariuszem ONKOfunduszu Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych od 11 lat wspiera chorych na nowotwory z całego kraju m.in. w ramach ONKOFunduszu, którego koordynatorką jest Ewa Ambroziewicz, pomagająca chorym i ich rodzinom w zbieraniu środków na leczenie i rehabilitację.
  • OnkoFundusz Pierwsza w Polsce platforma społecznościowego wsparcia dedykowana chorym onkologicznie wystartowała 16 grudnia 2016 roku. ONKOfundusz łączy darczyńców – osoby wspierające chorych na raka oraz podopiecznych – pacjentów korzystających z możliwości pozyskania darowizn na świadczenia związane z terapią i rehabilitacją. Przekazuje podopiecznemu 100% zebranych środków, nie pobieramy opłat ani prowizji za nasze wsparcie. W 2019 r. udało się nam zebrać sumę 260 tysięcy.
  • Kampania edukacyjna ALL Children Need You Wszystkie dzieci nas potrzebują, ale dzieci z ALL potrzebują nas teraz!
  • STAŻYSTA+ Staże dla osób z niepełnosprawnością w administracji publicznej i służbie cywilnej.
  • Onkoprzestrzeń Kreatywna 2018-2019 Maria Poszwińska i Stefan Żuchowski podsumowują projekt Onkoprzestrzeń Kreatywna realizowany w latach 2018-2019 przez Polską Koalicję Pacjentów Onkologicznych we współpracy z Fundacją Twórczość i Dokumentacja ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach projektu powstał film w reżyserii autorki projektu Marii Poszwińskiej i odbyło się 11 warsztatów. Udział w nich wzięło 150 osób. Program Onkoprzestrzeni Kreatywnej realizowała liczna grupa terapeutów, instruktorów i wykładowców: Stefan Żuchowski – rysunek i malarstwo, Paweł Kasprzak – rzeźba w glinie, Jacek Hałas – warsztaty tańców ludowych i korowodowych, Zuzanna Pędzich – choreoterapia, Agata Michalak oraz Aleksandra i Katarzyna Ząbeckie – kurs języka angielskiego, Konrad Mężyński – relaksacja, dr Jolanta Berezowska – mindfulness, prof. Tomasz Samosionek – film i fotografia, Barbara Wilińska – emisja głosu.
  • Mały gest. Wielka pomoc. Wesprzyj nasze działania oraz podopiecznych Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych przekazując swój jeden procent.
Pokaż wszystkie
 - ONKOfundusz – Zbieram, Wspieram, Wygrywam! Wsparcie w leczeniu onkologicznym