Nowotwory

Kultura

Wybrany artykuł 2019-11-13

„Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”

Czy gdzieś w twoim ciele mogą kryć się pozostałości twojego brata bliźniaka? Dlaczego londyńscy kominiarze zaskakująco często cierpieli na raka moszny? I czy to możliwe, żeby guz podwoił się w ciągu zaledwie doby?
   Szokujące, obrzydliwe, zabawne, fascynujące... Nowotwory i inne choroby kryją wiele tajemnic. Autorka popularnego bloga „Patolodzy na klatce” Paulina Łopatniuk przeprowadzi cię przez twój świat wewnętrzny, zaczynając od różowo-fioletowych maziajów na szkiełku pod mikroskopem, a kończąc na stole sekcyjnym w prosektorium. W tej książce opowiada o wszystkim, co zwykłych ludzi przyprawia o ból głowy. Dosłownie.

Nie znacie nas, my jednak niejednokrotnie znamy was lepiej niż wasi bliscy. W końcu liczy się wnętrze, a mało kto bada je dogłębniej niż patolodzy – podkreśla autorka.
GPO 2/2019
Powiązane artykuły
  • Lektury Ostatnio na rynku wydawniczym ukazało się kilka ważnych i interesujących książek o tematyce onkologicznej. Co ważne, niektóre z nich są napisane przez pacjentów i dotykają problemów, które dotąd były pomijane w literaturze na temat raka. Warto się z nimi zapoznać, ponieważ wszystkie pokazują raka z perspektywy nadziei i wartości, jakie daje doświadczenie tej choroby.
  • „Wiesław Jędrzejczak: Pozytywista do szpiku kości” z duszą romantyka W jednym z poprzednich numerów „Głosu” zamieściliśmy recenzję książki nestora amerykańskiej onkologii, twórcy onkologii klinicznej – prof. Vinceta T. DeVita. Pisząc ten tekst zadawałam sobie pytanie, kto w polskiej onkologii jest tak charyzmatyczną osobą, postacią tej miary, co ten wybitny amerykański lekarz i naukowiec. Odpowiedź była prosta – prof. Wiesław Wiktor Jędrzejczak. – Ktoś powinien koniecznie napisać książkę o Profesorze – pomyślałam.
  • „Życie od nowa”, czyli społeczny fenomen Amazonek Niewiele jest w Polsce stowarzyszeń pacjentów, które na trwałe wpisały się w historię i nadal świadomie tworzą swój ethos, będąc wzorem dla innych organizacji chorych. Należą do nich Amazonki zrzeszające 26 tys. kobiet chorych na raka piersi w Polsce. Fenomen Amazonek stał się przedmiotem rozważań socjologów. Jedną z takich prac jest książka Edyty Zierkiewicz i Krystyny Wechmann Życie od nowa.
  • Książki niezbędne w bibliotece pacjenta onkologicznego W leczeniu wspomagającym chorych na nowotwory coraz bardziej docenia się rolę prawidłowo zbilansowanej diety, dobranej do preferencji pacjenta, jego nowotworu i terapii. Pacjenci onkologiczni poszukują rzetelnych źródeł wiedzy na ten temat. Ostatnio na polskim rynku wydawniczym ukazały się dwie pozycje z tego zakresu: obszerna monografia dr Aleksandry Kapały „Dieta w chorobie nowotworowej” oraz poradnik „Dieta kontra rak” autorstwa dr Anny Rogulskiej.
  • Vincent T. DeVita „Śmierć raka” Książka nestora światowej onkologii klinicznej prof. Vincenta T. DeVita „Śmierć raka” to fascynujący zapis nie tylko biografii autora, ale przede wszystkim historii onkologii ostatniego półwiecza. Historii, w której walka z rakiem, walka o rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii medycznych rozgrywała się w konkretnej – nie zawsze przyjaznej – przestrzeni społecznej. Według autora zmaganie się z biurokracją, interesami środowisk i ludzkimi ambicjami jest największą przeszkodą w ostatecznym pokonaniu raka, którego śmierć jest już bliska.
  • Zrób raka na kolorowo Już wkrótce w polskich szpitalach i poradniach onkologicznych zagoszczą „Koloraki”. To książeczka z przeciwstresowymi kolorowankami specjalnie dedykowanymi dla osób chorych na raka oraz ich bliskich.
Pokaż wszystkie
Kultura