Wybrany artykuł 2020-04-15

"Onkologia bez tajemnic" Wirtualne warsztaty dla pacjentów onkologicznych

„Onkologia bez tajemnic” to warsztaty dla chorych na nowotwory i ich bliskich, które zamierzaliśmy przeprowadzić w 2020 r. w kilku miastach Polski. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany, dlatego spotkamy się w wirtualnej rzeczywistości, a tematem naszych pierwszych wykładów są porady dla pacjentów onkologicznych na czas pandemii, których udzielają onkolog kliniczny prof. Piotr Wysocki i pielęgniarka onkologiczna Barbara Jobda, autorzy zaleceń przygotowanych dla pacjentów onkologicznych.

Nasz cykl zaczynamy od wypowiedzi Piotra Fonroberta wiceprezesa PKPO, który dzieli się swoim doświadczeniem terapii onkologicznej w czasie pandemii.

Piotr Fonrobert
Doświadczenie terapii onkologicznej w czasie pandemii koronawirusa

 Gościem kolejnego spotkania jest pielęgniarka onkologiczna, Pani mgr Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych, która przekazuje praktyczne porady i informacje na temat funkcjonowania placówek onkologicznych w czasie pandemii, obowiązujący procedur i zaleceń, a także wsparcia, jakie udzielają pacjentom w tym trudnym czasie pielęgniarki.

 

PORADY PIELĘGNIARKI
mgr Barbara Jobda

 

K

W ramach wirtualnych warsztatów „Onkologia bez tajemnic” prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej przedstawia zalecenia dotyczące opieki nad chorymi na nowotwory w czasie pandemii koronawirusa oraz zasady zachowania bezpieczeństwa przed zarażeniem.

 

ZALECENIA ONKOLOGA
prof. dr hab. n. med. Piotr Wysocki

 


W kolejnym filmiku z cyklu wirtualnych warsztatów dla chorych na nowotwory i ich bliskich ONKOLOGIA BEZ TAJEMNIC prof. Adam Maciejczyk - prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii odpowiada  na pytania dotyczące m.in. funkcjonowania szpitali onkologicznych w czasie pandemii koronawirusa, czy potrzebne są oddziałów dla pacjentów onkologiczych zarażonych COVID-19, jaki wpływ ma pandemia koronawirusa na pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej.

 

CENTRUM ONKOLOGII W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA
WYZWANIA I POTRZEBY
prof. Adam Maciejczyk

 

W ramach wirtualnych warsztatów dla chorych na nowotwory ONKOLOGIA BEZ TAJEMNIC powstał kolejny filmik edukacyjny o rehabilitacji i aktywności fizycznej pacjentów onkologicznych w czasie pandemii koronawirusa z udziałem specjalisty fizjoterapii - dr Hanny Tchórzewskiej-Korby, kierownika Zakładu Rehabilitacji Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Zakładu Badawczego.

 

REHABILITACJA I AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA PACJENTÓW ONKOLOGICZNYCH W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA
dr Hanna Tchórzewska-Korba

 

LECZENIE PACJENTÓW Z RAKIEM PŁUCA W DOBIE PANDEMII KORONAWIRUSA
prof. Dariusz Kowalski
 
W kolejnym wideo zapraszamy na rozmowę z prezesem Polskiej Grupy Raka Płuca prof. dr hab. n. med. Dariuszem Kowalskim z Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Tematem spotkania jest terapia pacjentów z rakiem płuca w dobie pandemii koronawirusa, profilaktyka tego nowotworu i rak płuca – priorytetem w leczeniu nowotworów w 2020 r.
 
 
 


Zachęcamy do zapoznania się również z

Wirtualnymi warsztatami dla pacjentów hematoonkologicznych

PRZEJDŹ DO WARSZTATÓW

Powiązane artykuły
  • Onkokonsultacje i konsultacje plastyczne Pobyt w szpitalu to dla każdego dziecka bardzo trudne doświadczenie. Obecnie ten czas może być jeszcze bardziej uciążliwy z uwagi na panującą na świecie sytuację epidemiologiczną. Wprowadzone ograniczenia utrudniają kontakt z psychologami, uczestniczenie w zajęciach arteterapeutycznych i odpoczynek od szpitalnej codzienności. Fundacja Utrica daje możliwość udziału w bezpłatnych indywidualnych zajęciach online.
  • Warsztaty wyjazdowe "Odkryjmy siebie na nowo" | Stowarzyszenie Różowe Okulary W tym roku Stowarzyszenie Różowe Okulary organizuje warsztaty wyjazdowe na Wyspie Sobieszewskiej i w Ciechocinku - w sumie 4 turnusy w różnych terminach.
  • Wirtualne warsztaty dla pacjentów hematoonkologicznych W tym roku udało się nam, jak na razie zrealizować tylko 2 z 10 warsztatów dla pacjentów hematoonkologicznych i ich bliskich. Przyczyną jest oczywiście pandemia koronawirusa, dlatego spotkamy się w wirtualnej rzeczywistości, a tematem naszych pierwszych wykładów są porady dla pacjentów hematoonkologicznych na czas pandemii, których będą udzielać lekarze hematolodzy, pielęgniarka i psychoonkolog.
  • WARSZTAT DLA PACJENTÓW HEMATOONKOLOGICZNYCH | 28 marca 2020 r. TORUŃ W ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań dla chorych na nowotwory i ich bliskich „Onkologiczne wojaże” 28 marca br., w sobotę w godzinach 11.00–15.00 zapraszamy na spotkanie edukacyjne dla pacjentów chorych na nowotwory krwi i ich bliskich, które odbędzie się w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • 2019 – rok startu do onkologicznego maratonu Jako rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych często jestem proszona o wypowiedzi w imieniu chorych na nowotwory. Odpowiadając na tak adresowane pytania, zastanawiam się, kim jest ten modelowy pacjent onkologiczny, jakie są jego potrzeby, od czego one zależą? Czy mój głos jest głosem chorego z małej miejscowości, skąd nawet do powiatowego szpitala jest daleko, czy głosem pacjenta z dużego miasta, w którym działa centrum onkologii, czy może głosem lidera organizacji pacjentów, który dobrze zna polski system opieki onkologicznej.
  • Narodowa Strategia Onkologiczna. Wspólny projekt Onkologia, obok kardiologii, jest priorytetem rządu w ochronie zdrowia. Dokumentem, będącym podstawą do realizacji zmian w tym obszarze w najbliższych latach jest Narodowa Strategia Onkologiczna, opracowana przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Piotra Rutkowskiego. O głównych założeniach, szansach na zmiany w opiece onkologicznej jakie daje Strategia i zagrożeniach w jej realizacji, a także o roli organizacji pacjentów w NSO rozmawiamy z decydentami, onkologami, specjalistami z zakresu zarządzania, a także z pacjentami.
Pokaż wszystkie
 - "Onkologia bez tajemnic" Wirtualne warsztaty dla pacjentów onkologicznych