Wybrany artykuł 2020-04-15

Wirtualne warsztaty dla pacjentów hematoonkologicznych

W tym roku udało się nam, jak na razie zrealizować tylko 2 z 10 warsztatów dla pacjentów hematoonkologicznych i ich bliskich. Przyczyną jest oczywiście pandemia koronawirusa, dlatego spotkamy się w wirtualnej rzeczywistości, a tematem naszych pierwszych wykładów są porady dla pacjentów hematoonkologicznych na czas pandemii, których będą udzielać lekarze hematolodzy, pielęgniarka i psychoonkolog.
Nasz cykl zaczynamy od wypowiedzi młodego pacjenta hemtoonkologicznego, podopiecznego Fundacji DKMS – Andrzeja Dziedzica, który opowiada jak wygląda jego życie czasie pandemii koronawirusem i udziela cennych wskazówek innym chorym.
 
Andrzej Dziedzic
pacjent hematoonkologiczny
wolontariusz Fundacji DKMS

 

Kolejnym gościem spotkania z chorymi na nowotwory krwi jest psychoonkolog, dr n. med. Mariola Kosowicz, kierownik Poradni Psychoonkologii Narodowego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Państwowego Instytutu Badawczego. Pani doktor podzieli się z nami swoimi refleksjami na temat psycho-społecznych aspektów życia w dobie pandemii koronawirusa i udzieli porad dla pacjentów, jak radzić sobie ze stresem w tej trudnej sytuacji.

 

PORADY PSYCHOONKOLOGA
dr n. med. Mariola Kosowicz

 


Kolejnym gościem spotkania z chorymi na nowotwory krwi jest profesor dr. hab. n. med., specjalista hematolog, Iwona Hus, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Tematem spotkania są zalecenia dla pacjentów hematoonkologicznych w czasie pandemii koronawirusa.

 

ZALECENIA PTHiT DLA PACJENTÓW HEMATOONKOLOGICZNYCH W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA
prof. Iwona Hus
 

Profesor Krzysztof Tomasiewicz, specjalista chorób zakaźnych odpowiada na pytania na temat koronawirusa i zagrożenia, jakie stanowi on dla pacjentów z chorobami nowotworowymi krwi.

 

KORONAWIRUS A PACJENCI HEMATOONKOLOGICZNI
prof. Krzysztof Tomasiewicz

 

Profesor Lidia Gil mówi o przeprowadzaniu procedury przeszczepiania szpiku w tym trudnym okresie.

 

ZALECENIA DLA PACJENTÓW BĘDĄCYCH W PROCEDURZE PRZECZEPIENIA
dr hab. n. med. Lidia Gil
 

Profesor Ewa Lech-Marańda opowiada o opiece nad pacjentem hematologicznym w czasie pandemii.

 

OPIEKA NAD PACJENTEM HEMATOONKOLOGICZNYM W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA
prof. Ewa Lech-Marańda
 

FUNKCJONOWANIE OŚRODKÓW
DAWCÓW SZPIKU W CZASIE PANDEMII KORONAWIRUSA

Iwona Tomanek
 
 
 
 
Warsztaty powstały we współpracy z Fundacją DKMS oraz Stowarzyszeniem Hematoonkologiczni.


Zachęcamy do zapoznania się również z

Wirtualnymi warsztatami dla pacjentów onkologicznych "Onkologia bez tajemnic"

PRZEJDŹ DO WARSZTATÓW
Powiązane artykuły
  • Onkokonsultacje i konsultacje plastyczne Pobyt w szpitalu to dla każdego dziecka bardzo trudne doświadczenie. Obecnie ten czas może być jeszcze bardziej uciążliwy z uwagi na panującą na świecie sytuację epidemiologiczną. Wprowadzone ograniczenia utrudniają kontakt z psychologami, uczestniczenie w zajęciach arteterapeutycznych i odpoczynek od szpitalnej codzienności. Fundacja Utrica daje możliwość udziału w bezpłatnych indywidualnych zajęciach online.
  • Warsztaty wyjazdowe "Odkryjmy siebie na nowo" | Stowarzyszenie Różowe Okulary W tym roku Stowarzyszenie Różowe Okulary organizuje warsztaty wyjazdowe na Wyspie Sobieszewskiej i w Ciechocinku - w sumie 4 turnusy w różnych terminach.
  • "Onkologia bez tajemnic" Wirtualne warsztaty dla pacjentów onkologicznych „Onkologia bez tajemnic” to warsztaty dla chorych na nowotwory i ich bliskich, które zamierzaliśmy przeprowadzić w 2020 r. w kilku miastach Polski. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany, dlatego spotkamy się w wirtualnej rzeczywistości, a tematem naszych pierwszych wykładów są porady dla pacjentów onkologicznych na czas pandemii, których udzielają onkolog kliniczny prof. Piotr Wysocki i pielęgniarka onkologiczna Barbara Jobda, autorzy zaleceń przygotowanych dla pacjentów onkologicznych.
  • WARSZTAT DLA PACJENTÓW HEMATOONKOLOGICZNYCH | 28 marca 2020 r. TORUŃ W ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań dla chorych na nowotwory i ich bliskich „Onkologiczne wojaże” 28 marca br., w sobotę w godzinach 11.00–15.00 zapraszamy na spotkanie edukacyjne dla pacjentów chorych na nowotwory krwi i ich bliskich, które odbędzie się w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.
  • 2019 – rok startu do onkologicznego maratonu Jako rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych często jestem proszona o wypowiedzi w imieniu chorych na nowotwory. Odpowiadając na tak adresowane pytania, zastanawiam się, kim jest ten modelowy pacjent onkologiczny, jakie są jego potrzeby, od czego one zależą? Czy mój głos jest głosem chorego z małej miejscowości, skąd nawet do powiatowego szpitala jest daleko, czy głosem pacjenta z dużego miasta, w którym działa centrum onkologii, czy może głosem lidera organizacji pacjentów, który dobrze zna polski system opieki onkologicznej.
  • Narodowa Strategia Onkologiczna. Wspólny projekt Onkologia, obok kardiologii, jest priorytetem rządu w ochronie zdrowia. Dokumentem, będącym podstawą do realizacji zmian w tym obszarze w najbliższych latach jest Narodowa Strategia Onkologiczna, opracowana przez zespół ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. n. med. Piotra Rutkowskiego. O głównych założeniach, szansach na zmiany w opiece onkologicznej jakie daje Strategia i zagrożeniach w jej realizacji, a także o roli organizacji pacjentów w NSO rozmawiamy z decydentami, onkologami, specjalistami z zakresu zarządzania, a także z pacjentami.
Pokaż wszystkie
 - Wirtualne warsztaty dla pacjentów hematoonkologicznych