Hematoonkologia
-
Nowotwory krwi
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego” poświęcone nowotworom krwi: Kompleksowa opieka nad pacjentem hematoonkologicznym. Przedstawiamy informacje o wyzawaniach przed jakimi stoi polska hematoonkologia, o dostępie do nowoczesnych terapii oraz zalecenia dietetyczne dla chorych na nowotwory hematologiczne.
-
Chłoniaki
Powszechna wiedza o chłoniakach – chorobach nowotworowych układu limfoidalnego (chłonnego) – jest niewielka. Większość z nas niewiele też wie o układzie chłonnym człowieka i jego budowie, a przede wszystkim funkcjach, jakie spełnia w naszym organizmie. A przecież, jest to układ kluczowy dla zachowania odporności.
-
Przewlekła Białaczka Limfocytowa
Ulotka zawierająca odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przygotowana wspólnie z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem.
-
Mielofibroza - poradnik dla pacjentów i ich bliskich
Poradnik poświęcony jest chorobie włóknienia szpiku kostnego, która jest jednym z najrzadszych spośród wszystkich nowotworów mieloproliferacyjnych. Zawiera podstawową wiedzę na temat tej choroby – etiologii, objawów, diagnostyki i leczenia.
-
Mielofibroza. Kluczowe aspekty choroby w Polskim systemie ochrony zdrowia
Raport odnoszący się do możliwości oraz dostępności sposobów diagnozy oraz leczenia dla osób chorych na mielofibrozę.
-
Przewlekła białaczka szpikowa
Informacje dla pacjentów na temat etiologii choroby, jej diagnozy oraz leczenia. W ulotce także odpowiedzi na najczęściej zadawane przez chorych pytania.
-
Ostra białaczka
Informacja dla pacjenta chorującego na ostrą białaczkę. W ulotce odpowiedzi na najczęściej zadawane przez chorych pytania.
-
Przewlekła białaczka limfocytowa
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego”, którego głównym tematem są białaczki – nowotwory złośliwe krwi, a przede wszystkim jeden z jej rodzajów przewlekła białaczka limfocytowa, jej etiologia, diagnostyka, sposoby postępowania z chorymi na PBL i leczenie.
-
Nowotwory rzadkie
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego” poświęcone wybranym nowotworom rzadkim: mielofibrozie, chłoniakowi Hodgina i nowtworom płuca związanymi z mutacjami EGRF i ALK(+). Przedstawiamy najnowsze terapie, otwierające się możliwości dostępu do nich oraz zalecenia dietetyczne dla chorych na nowotwory hematologiczne.
-
Hematologia - Poradnik Pacjenta 2018. Wydanie II, rozszeżone
Wydanie II, rozszeżone, poradnika poświęconego zagadnieniom związanym z hematoonkologią: etiologią nowotworów krwi, jakości życia po postawionej diagnozie. Przedstawiono również zalecenia dietetyczne dla chorych na nowotwory hematologiczne.
-
Żywienie w hematoonkologii - poradnik
Poradnik jest przeznaczony przede wszystkim dla pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe krwi oraz ich rodzin. Celem opracowania jest próba kompleksowego podejścia do zagadnień żywieniowych w tej specyficznej i różnorodnej grupie chorych. Opracowanie w sposób dostępny i przyjazny omawia przyczyny pojawiających się problemów żywieniowych, sposoby oceny stanu odżywienia przez pacjenta i rodzinę oraz proponuje metody i proste rozwiązania pomocne przy układaniu jadłospisu dla chorych.
-
Odpowiedzi na najczęstsze pytania zadawane przez chorych na mielofbrozę
Poradnik powstał przy aktywnej współpracy z pacjentami z Grupy Wsparcia Chorych na Nowotwory Mieloproliferacyjne, działającej pod patronatem Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
-
Mielofibroza. Poradnik żywieniowy dla pacjentów
Rozpoznana mielofibroza musi być leczona, a jednym z elementów wspomagających leczenie jest prawidłowo zbilansowana dieta. Warto wiedzieć, że w przebiegu choroby nowotworowej zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze (węglowodany, białko, tłuszcze) zwiększa się średnio o 10-20% w porównaniu z zapotrzebowaniem sprzed choroby.