Nowotwory

Nowotwory krwi

Wybrany artykuł 2020-08-11

Jak Fundacja DKMS monitoruje stan zdrowia dawców po oddaniu szpiku?

W czerwcu br. cała rodzina DKMS celebrowała niezwykle ważny moment – 10 milionów zarejestrowanych potencjalnych dawców szpiku na całym świecie. Dzięki pomocy tysięcy wolontariuszy i osób wspierających Fundację z całego świata, a także milionom zarejestrowanych potencjalnych dawców, każdego dnia pacjenci otrzymują szanse na drugie życie.

Każdy kto zarejestruje się do Bazy Dawców Szpiku Fundacji DKMS, dołącza do ogromnej społeczności która w Polsce liczy już ponad 1,7 milionów osób, deklarujących chęć bezinteresownej pomocy osobie chorej na nowotwór krwi. Jeśli okaże się, że któregoś dnia będziesz mógł podarować komuś szansę na życie, pracownicy Fundacji DKMS przeprowadzą Cię przez całą procedurę, a później będą z Tobą w stałym kontakcie, żeby monitorować Twoje zdrowie.
 
MONITOROWANIE STANU ZDROWIA DAWCY
 
Zdrowie dawców szpiku jest dla bardzo ważne, dlatego szczegółowo jest ono sprawdzane przed procedurą pobrania szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych, a także monitorowane przez 10 lat po donacji. Jak to wygląda w praktyce?
 
Po upływie miesiąca i sześciu miesięcy po pobraniu dawca otrzymuje wiadomość mailową, w której poproszony jest o wykonanie badania krwi oraz wypełnienie kwestionariusza zdrowotnego. Kopię wyników badań i ankiety medycznej należy odesłać do Fundacji DKMS – mailem, faxem lub listownie, a oryginały zachowujesz dla siebie.
 
Badania możesz wykonać w dowolnej placówce medycznej (przychodni lub laboratorium) w miejscowości, w której mieszkasz, lub innym dogodnym dla Ciebie miejscu.
 
Wyniki każdego z dawców są konsultowane z lekarzem Fundacji DKMS. Jeśli wyniki Twoich badań będą w znaczący sposób odbiegać od normy, pracownicy Fundacji niezwłocznie skontaktują się z Tobą. W przypadku, gdy nie otrzymasz żadnej wiadomości, nie musisz się martwić, bo to oznacza, że są one prawidłowe.
 
Koszty badań kontrolnych są refundowane przez Fundację DKMS, dlatego pamiętaj o zachowaniu potwierdzenia zapłaty, na podstawie którego otrzymasz zwrot pieniędzy.
 
Przez kolejne 9 lat, raz do roku, będziesz otrzymywał otrzymasz kwestionariusz medyczny z prośbą o wypełnienie.
 
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADAŃ KONTROLNYCH?
 
Standardowe przygotowanie do badania
 
Kilka dni przed badaniem (min. 3 dni):
 • Ogranicz intensywny wysiłek fizyczny.
 • W miarę możliwości wyeliminuj czynniki stresujące.
 • Nie zmieniaj swoich przyzwyczajeń (np. zmiana diety).
 
W dniu badania
 • Przyjdź do laboratorium na czczo w godzinach porannych.
 • Nie spożywaj posiłku przez około 12 godzin przed badaniem (min. 8 h).
 • Co najmniej 12 godzin przed pobraniem nie pij alkoholu.
 • Powstrzymaj się od picia kawy i herbaty na 12 godzin przed pobraniem krwi.
 • Rano wypij wodę – maksymalnie 2 szklanki.
 • W miarę możliwości, pobranie krwi należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków, chyba że Twój lekarz zaleci inaczej.
 • Przed badaniem należy pozostawać w spoczynku przez ok. 10-15 minut (pozycja siedząca). Wysiłek fizyczny, także umiarkowany, jak np. chodzenie czy wejście po schodach może zmienić wartości wyników badań laboratoryjnych.
 
Idąc na badania kontrolne, pamiętaj o zabraniu ze sobą wykazu parametrów, który otrzymasz od Fundacji DKMS. Zakres wykonywanych badań po miesiącu od oddania komórek macierzystych obejmuje: morfologię krwi z rozmazem automatycznym, elektrolity, próby wątrobowe, parametry krzepliwości, ferrytynę.
 
HONOROWE DAWSTWO KRWI A ODDANIE SZPIKU
 
Jeśli jesteś Honorowym Dawcą Krwi i właśnie zostałeś faktycznym dawcą szpiku, to zalecane jest wstrzymanie się przed kolejnym oddaniem krwi na okres sześciu miesięcy po pobraniu materiału przeszczepowego. Miej jednak świadomość, że w razie ewentualnej potrzeby ponownej pomocy pacjentowi, procedura donacji może zostać wydłużona lub zawieszona.
 
Każdy dawca w razie pytań czy wątpliwości może skontaktować się z Fundacją DKMS poprzez adres mailowy: popobraniu@dkms.pl lub zadzwonić pod numer: +48 22 882 96 80
GPO NR 3/20
Powiązane artykuły
 • „PRZESYŁKI Z ŻYCIEM” Koronawirus nie wstrzymuje transplantacji Kwarantanna i zamknięte granice spowodowały logistyczny paraliż, uniemożliwiły pracę kurierów medycznych, dostarczających „przesyłki z życiem” – komórki macierzyste od niespokrewnionego dawcy szpiku, mieszkającego często w innym zakątku świata.
 • 5 prostych kroków, by uratować ludzkie życie W ciągu ostatnich 10 lat, liczba potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych w polskich bazach wzrosła z 40 tys. do 1,8 mln osób, z czego 1,67 mln to dawcy Fundacji DKMS.
 • Szpiczak plazmocytowy – pacjenci preferują doustną formę leczenia W ocenie wartości leku coraz większe znaczenie dla pacjentów ma forma jego podania, która ma wpływ na jakość ich życia. Chociaż eksperci podkreślają, że głównym parametrem decydującym o wyborze terapii powinna być jej skuteczność, lek stosowany w formie doustnej w domu pacjenta ma oczywistą przewagę nad lekiem, który musi być podany w szpitalu drogą dożylną lub podskórną.
 • OSTRA BIAŁACZKA LIMFOBLASTYCZNA. Najczęstszy nowotwór wieku dziecięcego Prof. Katarzyna Derwich z Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej w Poznaniu przedstawia podstawowe informacje o najczęstszym nowotworze u dzieci – ostrej białaczce limfoblastycznej, jej epidemiologii, etiologii, objawach oraz standardowym i innowacyjnym leczeniu.
 • Pierwotne chłoniaki skóry Dr n. med. Hanna Ciepłuch, specjalista hematolog z Wojewódzkiego Centrum Onkologii Copernicus w Gdańsku opisuje rodzaje pierwotnych chłoniaków skóry i metody ich terapii.
 • Chłoniak Hodgkina, czyli początek onkologii klinicznej Prof. dr hab. n. med. Jan Zaucha, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawia standardy diagnostyki i leczenia chłoniak Hodgkina.
Pokaż wszystkie
Nowotwory krwi