Wydarzenia

Wydarzenia

Powrót

Wydarzenia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Czy grozi nam delistacja leków? Odpowiada wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski

W związku z licznymi zapytaniami od zaniepokojonych pacjentów i liderów organizacji współpracujących z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych dotyczących zmian legislacyjnych proponowanych w ramach projektu ustawy o Funduszu Medycznym oraz rządowym projekcie nowelizacji specustawy o funkcjonowaniu ochrony zdrowia w czasie pandemii, a także o planowanych zmianach legislacyjnych w 2020 roku, rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, Aleksandra Rudnicka poprosiła o wypowiedź wiceministra zdrowia Sławomira Gadomskiego.
Fot. Freepik

Światowy Dzień Raka Płuca

1 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Raka Płuca - nowotworu, na który najczęściej chorują i z powodu którego najczęściej odchodzą pacjenci onkologiczni na całym świecie.

Szpiczak plazmocytowy - Czarny punkt na mapie Europy

W wielu krajach europejskich pacjenci ze szpiczakiem plazmocytowym leczeni nowoczesnymi terapiami żyją dłużej niż w Polsce, a ich choroba ma charakter przewlekły. - Mogą pracować, prowadzić życie rodzinne oraz realizować plany i marzenia. Chcemy, aby polscy chorzy też mieli taką szansę – apelował Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita podczas debaty zorganizowanej przez Fundację Carita im. Wiesławy Adamiec oraz Fundację „Żyjmy Zdrowo”.

#onkochrona

Fundacja Carita im. Wiesławy Adamiec, dzięki wsparciu firmy Amgen przygotowała specjalnie dla Państwa „zestaw pierwszej potrzeby” zawierający środki ochrony osobistej dedykowany pacjentom hematoonkologicznym.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rpp/

Gdy naruszone zostają prawa pacjenta

Biuro Rzecznika Praw Pacjenta apeluje do organizacji pacjentów o zgłaszanie szystkich niepokojących sygnałów dotyczących naruszenia praw pacjenta.
Źródło freepik.com

Nowa Rada Narodowego Funduszu Zdrowia

Minister zdrowia powołał na 5.letnią kadencję Radę Narodowego Funduszu Zdrowia. Dziesięcioosobowy zespół jest oopiniodawczo - doradczym organem prezesa Funduszu, a także kontrolnym. Publikujemy nazwiska członków rady.
https://www.gov.pl/web/rpp

Prawo pacjenta do informacji

Rzecznik Praw Pacjenta ogłosił rok 2020 Rokiem Seniora. Z uwagi na czas pandemii COVID-19 działania przeniesiono do wirtualnej rzeczywistości. Dziś zapraszamy do obejrzenia rozmowy o prawie pacjenta do informacji z Seniorką, Panią Barbarą.
https://nipip.pl/

Podziękowania NRPiP za wsparcie dla pielęgniarek i położnych

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych dziękuje za wsparcie dla pielęgniarek i położnych

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Wątroba nie boli, ale gdy odczuwamy dyskomfort to znak, że może dziać się coś niedobrego. 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, podstępnej i przebiegającej najczęściej bezobjawowo choroby. Zgodnie z globalną strategią WHO pozostało nam dokładnie 10 lat do wyeliminowania jej z polskiego społeczeństwa.

Konferencja online z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby

W najbliższy poniedziałek zapraszamy do udziału w konferencji online z okazji Światowego Dnia Wirusowego Zapalenia Wątroby. Eksperci i przedstawiciele organizacji pacjentów rozmawiać będą na temat "Wirusów XXI – dlaczego tak trudno z nimi walczyć? Perspektywy pacjentów i klinicystów w walce z wirusami zapalenia wątroby".

Debata online „Szpiczak plazmocytowy – Perspektywy dla pacjentów”

Organizatorzy Fundacja Carita – Żyć ze szpiczakiem im. Wiesławy Adamiec i Fundacja Żyjmy Zdrowo zapraszają do udziału w debacie online „Szpiczak plazmocytowy – Perspektywy dla pacjentów”.
Źródło: www.wum.edu.pl

Pierwsza w Polsce transplantacja wątroby z wykorzystaniem nowatorskiej metody - mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby w hipotermii!

8 lipca 2020 r. w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza wykonano transplantację wątroby z wykorzystaniem nowatorskiej metody - mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji wątroby w hipotermii, tzw. D-HOPE (dual hypothermic oxygenated perfusion).

Rowerzyści na pomoc dzieciom „Krwinki”

Zamienili kilometry na złotówki żeby pomóc chorym dzieciom! Pracownicy firmy Ampera, zajmującej się transportem medycznym, jeździli do pracy rowerami. Kwotę, odpowiadającą ilości przejechanych kilometrów, postanowili ofiarować na rzecz Podopiecznych Fundacji „Krwinka”. W ten sposób „wykręcili” prawie 1800 złotych w formie darowizny finansowej dla dzieci, walczących z chorobami nowotworowymi.
Źródło: www.szpitalepomorskie.eu

Certyfikat „Ovarian Unit” dla oddziału ginekologii onkologicznej w redłowskim szpitalu

Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (ESGO) przyznało prestiżowy certyfikat do leczenia zaawansowanego raka jajnika (Certified Centre in Advanced Ovarian Cancer Surgery) Oddziałowi Ginekologii Onkologicznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni (Szpitale Pomorskie sp. z o.o.). Gdyński oddział jest drugim ośrodkiem w Polsce, który uzyskał tę ważną akredytację.