Inne
-
Wolontariat onkologiczny
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego” poświęcone wolontariatowi onkologicznemu.
O roli wolontariatu i przygotowaniu do pracy wolontariusza pisze psycholog dr Małgorzata Adamczak. W numerze także dwa głosy na temat wolontariatu amazońskiego, który choć wyrósł z amerykańskiej idei, w polskich warunkach ma własne oblicze.
-
Muzykoterapia
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego” poruszające zagadnienie terapii sztuką - poezją, tańcem, muzyką. W numerze rozmowa z dr Elżbietą Galińską twórczynią polskiej
i europejskiej szkoły muzykoterapii, a także rozmowa z prof. Jerzym Stuhrem – Ambasadorem Honorowym Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
-
Skóra oraz tkanki jamy ustnej i twarzy
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego” poruszające zagadnienie z zakresu pielęgnacji skóry w czasie leczenia chemioterapią bądź radioterapią. W numerze poradnik dla pacjentów z nowotworami jamy ustnej i twarzy przygotowany przez dr Roberta Baklickiego - specjalistę medycyny estetycznej, chirurgii stomatologicznej oraz szczękowo-twarzowej.
-
Pakiet onkologiczny
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego” pokazujące czemu służy i jak działa pakiet onkologiczny, którego celem jest szybka terapia onkologiczna, mającą na celu sprawne oraz szybkie przeprowadzenie pacjenta przez kolejne etapy diagnostyki i leczenia. W numerze rozmowa z ministrem Bartoszem Arłukowiczem na temat pakietu onkologicznego.
-
Rehabilitacja
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego”, którego tematem jest rehabilitacja onkologiczna przedstawiona jako niezbędny element kompleksowej opieki onkologicznej.
-
Leczenie chirurgiczne
Wydanie „Głosu Pacjenta Onkologicznego”, które poświęcone zostało tematowi chirurgii onkologicznej, przedstawiono jej początki oraz najnowsze technologiie, m.in. z wykorzystaniem "cyber-knife".
-
Działania niepożądane w onkologii
We współczesnej medycynie, a zwłaszcza onkologii, dokonuje się ogromny postęp. Jednym z celów, jaki stawiają sobie naukowcy i lekarze, jest zmniejszenie działań niepożądanych terapii onkologicznych, podniesienie jakości życia pacjentów, szczególnie wobec faktu, że choroby nowotworowe mają obecnie charakter przewlekły. Konieczne jest budowanie świadomości i wiedzy pacjentów na temat działań niepożądanych oraz możliwości ich leczenia, tak aby kontynuować w sposób bezpieczny i skuteczny terapię onkologiczną.
-
Narodowa Strategia Onkologiczna
Wspólny projekt
Projekt Narodowej Strategii Onkologicznej był tematem debaty przeprowadzonej w Sierakowie, w grudniu 2019 r. w ramach warsztatów zimowej Akademii Dobrych Praktyk dla liderów organizacji pacjentów onkologicznych. W najnowszym wydaniu "Głosu" przedstawiamy szczegóły omawianej debaty.
-
Opieka POZ nad pacjentem onkologicznym
Tematem trzeciego numeru "Głosu" (Nr 3/20) jest opieka POZ nad pacjentem onkologicznym, czyli co lekarz rodzinny może zapewnić pacjentowi onkologicznemu. Lekarz rodzinny to specjalista, który na co dzień zajmuje się naszym zdrowiem i zdrowiem naszej rodziny, jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania, wie najwięcej o naszej aktualnej kondycji zdrowotnej. Wielu pacjentów onkologicznych zawdzięcza uratowanie życia czujności swojego lekarza rodzinnego.