Terapia onkologiczna w domu pacjenta
2020-06-03
Adam Niedzielski – prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, doktor nauk ekonomicznych. Karierę zawodową zaczynał w Ministerstwie Finansów, pracował także w Najwyższej Izbie Kontroli, Ministerstwie Sprawiedliwości i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Od października 2019 r., pełni funkcję prezesa NFZ. Dał się poznać jako zwolennik efektywnych metod leczenia, które podnoszą jakość życia pacjenta i są także korzystne dla systemu. Zalicza się do nich z pewnością leczenie onkologiczne w warunkach domowych.
Priorytetem Narodowego Funduszu Zdrowia jest bezpieczeństwo pacjentów, szczególnie pacjentów, którzy zmagają się z chorobami onkologicznymi. Postępy nowoczesnej medycyny zwiększają skuteczność terapii, ale także komfort leczenia.
Szczególnie czas pandemii pokazał, że nowoczesne rozwiązania w medycynie sprawdzają się i są dobrze przyjmowane zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów. Jednym z takich rozwiązań jest terapia onkologiczna w domu pacjenta, realizowana w warunkach dla niego komfortowych i bezpiecznych. Na taką terapię pozwala coraz obszerniejsza lista leków stosowanych w leczeniu przeciwnowotworowym. Leki w postaci doustnej mogą być teraz ordynowane i wydawane pacjentom przez lekarza prowadzącego nawet na 6 miesięcy.
Narodowy Fundusz Zdrowia, we współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii w Warszawie reprezentowanym przez prof. Lucjana Wyrwicza, wdrożył również rozwiązanie umożliwiające zwiększenie komfortu pacjentów cierpiących na nowotwory jelita grubego oraz układu pokarmowego. Charakter prowadzonej u tych pacjentów terapii wymagał dotąd kilkudniowego pobytu w szpitalu. Dzięki udostępnionemu rozwiązaniu do minimum skrócił się czas pobytu w szpitalu, a pacjent po wykonaniu niezbędnych badań i procedur oraz zainstalowaniu specjalnego infuzora, który stale podaje cytostatyk, może wrócić do domu.
Przebywanie w swoim środowisku, z bliskimi przekłada się na komfort życia oraz zmniejsza stres związany z przebywaniem na oddziale szpitalnym przez co poprawia się skuteczność leczenia.
Z myślą o pacjentach onkologicznych w okresie trwania pandemii COVID-19, uwzględniono również możliwość wydawania leków na okres 6 miesięcznej terapii. Każda taka decyzja powinna być jednak uzależniona od stanu zdrowia pacjenta i bezwzględnie podyktowana bezpieczeństwem chorego. Tym pacjentom, którzy wymagają bieżącego kontaktu z lekarzem prowadzącym, terapia ordynowana jest na krótszy okres. Możliwe jest również dostarczenie leków przez szpital bezpośrednio do miejsca zamieszkania pacjenta lub wydanie leku z apteki szpitalnej. Wydanie leku do stosowania w domu jest poprzedzone konsultacją lekarską, zrealizowaną osobiście lub poprzez teleporadę. Poprzez telekonsultacje mogą odbywać się także wizyty kontrolne.
Mamy za sobą czas, w którym wszyscy zmuszeni byliśmy do funkcjonowania w zupełnie odmiennej rzeczywistości. W dobie pandemii COVID-19 szpitale i oddziały onkologiczne funkcjonują nieprzerwanie, przestrzegając standardów bezpieczeństwa, zapewniając dostęp zarówno do diagnostyki, jak i leczenia. Niezmiernie ważne jest, by pacjenci – szczególnie pacjenci onkologiczni – z obawy przed koronawirusem nie przekładali terminów wyznaczonych im wizyt. Pamiętajmy również o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie choroby zdecydowanie zwiększa nasze szanse na pełne wyleczenie.