• YouTube
  • Facebook
  • Twiter

Newsletter

Zgoda RODO

Jak działa pompka elastomerowa

2020-06-12

Joanna Machnowska, mgr pielęgniarstwa, pracuje w Narodowym Instytucie Onkologii od 1989 r. Obecnie jest pielęgniarką koordynującą w Pododdziale Chemioterapii Dziennej Kliniki Onkologii i Radioterapii. Zajmuje się edukacją pacjentów leczonych w warunkach ambulatoryjnych. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych i Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran. Mgr Machnowska wyjaśnia, jak działa pompka elastomerowa, która umożliwia niektórym pacjentom onkologicznym samodzielne stosowanie chemioterapii w domu.

Pompka elastomerowa to jednorazowy, przezroczysty pojemnik z twardego plastiku, z gumowym balonem w środku, do którego wpuszczony jest lek. Bez potrzeby podłączenia do prądu, czy użycia baterii, na zasadzie obkurczania się balonika pompka dozuje cały czas lek do organizmu pacjenta. Pompki są jednodobowe, dwudobowe, a nawet pięciodobowe. Pompka dobierana jest do zaplanowanego dla danego chorego leczenia.
 
Lepsza jakość życia i leczenia
 
Urządzenie podnosi komfort leczenia pacjenta onkologicznego, skracając do minimum czas pobytu w oddziale, większość czasu można spędzić w domu, bez ograniczania swojego życia codziennego.
 
Część pacjentów z powodzeniem w trakcie leczenia kontynuuje wykonywanie obowiązków zawodowych. Każda pompka przygotowana dla pacjenta jest opisana jego imieniem i nazwiskiem, nazwą i dawką wpuszczonego leku, całkowitą objętością płynu, datą napełnienia, a także liczbą godzin zaplanowanych na wlew cytostatyku.
 
Infuzja za pomocą pompki elastomerowej
 
Rozpoczynający leczenie przy pomocy pompki infuzyjnej pacjent dostaje od lekarza, a następnie od podłączającej go pielęgniarki szczegółowe informacje dotyczące przebiegu infuzji:
  • jak wygląda napełniona i opróżniona pompka,
  • kiedy i gdzie należy zgłosić się na odłączenie,
  • w jakich przypadkach skontaktować się z ośrodkiem onkologicznym wcześniej, przed terminem odłączenia.
 
W trakcie infuzji można zaobserwować stopniowe obkurczanie się balonika z lekiem. Przy pompach wielodniowych nie od razu jest ono widoczne. Domowym sposobem na sprawdzenie, czy lek spływa jest zważenie pompki, np. na kuchennej wadze elektronicznej i powtórzenie ważenia po kilku godzinach. Jeśli waga się zmniejszy, to znaczy, że wszystko działa prawidłowo. Na przyspieszenie podaży leku może wpłynąć zbyt wysoka temperatura otoczenia, a zbyt niska z kolei spowalnia podaż. Wydłużenie lub skrócenie czasu podawania leku nie jest wskazane, a zapobiega temu przechowywanie pompki w pokrowcu termicznym. Pokrowiec jest wielorazowego użytku i każdy pacjent dostaje go na własność rozpoczynając leczenie. Pokrowiec ma pasek, który umożliwia noszenie urządzenia przypiętego do pasa, pod luźniejszym ubraniem praktycznie jest ono niewidoczne.

Autor tekstu:

» powrót

©2024 Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

Projekt i wykonanie: Net Partners