Nowe spojrzenie na leczenie raka prostaty
2019-09-02
27 sierpnia 2014 w pięknie odrestaurowanym Szpitalu Św. Elżbiety w Warszawie odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Fundację „Wygrajmy Zdrowie” poświęcona nowemu spojrzeniu na leczenia raka prostaty. Gościem honorowym spotkania był prof. Zev Wajsman, światowej sławy autorytet w dziedzinie urologii onkologicznej
Każdy nowotwór, w tym rak prostaty, jest bardzo osobistą chorobą, która ze względu na swój unikalny charakter, zakodowany genetycznie, wymaga indywidualnego postępowania oraz leczenia. Spersonalizowanego podejścia. Jak zatem w praktyce odróżnić tak wiele postaci jednej choroby i jak najlepiej dopasować leczenie dla każdego pacjenta? Jest to problem, z którym onkologia zmaga się od lat. Dobierając sposób leczenia najkorzystniejszy dla każdego chorego trzeba wziąć pod uwagę szereg elementów związanych z samą chorobą, ale też organizmem i osobowością pacjenta, jego życiowymi potrzebami. Te czynniki powinien przeanalizować zespół lekarzy, a pacjent powinien mieć możliwość i szansę zrozumienia powodów otrzymania konkretnej propozycji terapeutycznej, aby świadomie zaakceptować i wybrać opcję leczenia.
W przypadku raka prostaty problemy i pytania pojawiają się już na etapie diagnozy tego nowotworu, gdyż wczesny rak gruczołu krokowego ma zazwyczaj przebieg bezobjawowy. Oznaczanie biomarkera PSA we krwi nie daje 100% pewności, dlatego w razie wątpliwości należy przeprowadzić biopsję i badanie rezonansem magnetycznym.
Oznaczanie PSA powinno być wykonywane corocznie przez każdego mężczyznę po ukończeniu 40 lat, jeśli miał w najbliższej rodzinie przypadki występowania tego nowotworu. Panowie, którzy nie mieli w wywiadzie rodzinnym raka prostaty powinni sprawdzać profilaktycznie swoje PSA od 45. roku życia. Skierowanie na to badanie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu.
W zależności od grupy ryzyka – bardzo małe, małe PSA 20ng/ml – należy podjąć odpowiednie postępowanie, które nie zawsze oznacza radykalne leczenie. W przypadku raka prostaty niskiego ryzyka należy częściej tylko aktywniej obserwować pacjenta. W odniesieniu do osób z tym nowotworem o pośrednim stopniu ryzyka trzeba indywidualnie podjąć decyzję w zależności od przewidywanego przeżycia, wieku pacjenta, stanu zdrowia. Chorzy, u których zdiagnozowano rak prostaty wysokiego ryzyka, poza hormonoterapią powinni być poddani radioterapii lub prostatektomii (opcja dla wybranych młodych chorych w dobrym stanie ogólnym).
Gość honorowy – emerytowany urolog i chirurg Uniwersytetu Stanu Floryda, prof. Zev Wajsman powiedział, że coraz częstsze przypadki wykrywania nowotworów niskiego ryzyka są zasługą postępu w badaniach diagnostycznych oraz upowszechnienia badań przesiewowych. Badania pośmiertne wykazują, że mikroskopijny rak prostaty występuje u 30-40 proc. mężczyzn w wieku 55- 65 lat oraz u 60-70 proc. po 75. roku życia. Gdy zaczęto częściej ich badać, na dodatek lepszymi metodami, rozpoczęło się wykrywanie wczesnych postaci nowotworów niskiego ryzyka.
POZNAJ SWOJE PSA – to zalecenie profilaktyczne dla każdego mężczyzny po 45. roku życia.
GPO 9/2014