Skóra w trakcie terapii onkologicznej – częste problemy
2019-10-29
Chemioterapeutyki i leki stosowane w celowanej terapii przeciwnowotworowej powodują często niepożądane objawy uboczne w obrębie skóry. Zmiany skórne mogą powodować duży dyskomfort, a w skrajnych przypadkach ograniczenie lub nawet zaprzestanie terapii głównej. Mgr farmacji Izabela Walasik radzi, jak sobie pomóc, gdy wystąpią zmiany trądzikopodobne i zespół ręka–stopa.
Zmiany trądzikopodobne
Częste zmiany skórne u chorych na raka w wyniku terapii celowanych to zmiany trądzikopodobne. Występują one w postaci wykwitów ropnych na twarzy, w okolicy zausznej, na szyi i w górnej części klatki piersiowej, głównie w okolicach, gdzie umiejscowione są liczne gruczoły łojowe. Czasem pojawiają się także w dolnej części tułowia.
Wykwity skórne występują zwykle po 8–10 dniach po zastosowaniu leków i znikają po około 12 tygodniach. Ogromnie ważna jest profilaktyka takich zmian skórnych już na początku terapii i w jej trakcie. Rozwiązaniem problemu zmian trądzikopodobnych jest zastosowanie preparatu reconval® K1 – wyrobu medycznego, którego skuteczność została potwierdzona badaniami. Zastosowanie produktu reconval® K1 już od pierwszego dnia terapii celowanej może przyczynić się do znacznego zmniejszenia występowania niepożądanych zmian na skórze. Przy stosowaniu miejscowym witaminy K1, następuje hamowanie działania enzymu, który wywołuje zmiany skórne, a tym samym zapobieganie dermatologicznym efektom ubocznym, takim jak trądzik.
Zespół ręka–stopa
Kolejnym powikłaniem terapii celowanej i chemioterapii są zmiany w obrębie dłoni i stóp tzw. syndrom ręka-stopa (HFS). We wczesnym okresie zdarzają się zaburzenia czucia, trudność z utrzymaniem przedmiotów oraz niemożność chodzenia. Skóra na stopach i dłoniach jest obrzęknięta i zarumieniona, zaczyna się złuszczać. Niekiedy tworzą się pęcherze i rany z białym, charakterystycznym nalotem.
Inne objawy związane z wystąpieniem zespołu ręka–stopa to:
• drętwienie, mrowienie w obrębie rąk i nóg;
• uczucie palenia skóry;
• nadwrażliwość na wszelkie, nawet najdelikatniejsze dotknięcie;
• zaczerwienienie i/lub obrzęk skóry;
• rogowacenie skóry w miejscach ucisku;
• zgrubienie skóry widoczne w postaci białych obszarów w miejscach narażonych na ucisk;
• zmiany pęcherzykowe;
• sucha i pękająca lub łuszcząca się skóra.
W przypadku syndromu ręka–stopa ogromnie ważne jest zachowanie higieny, profilaktyki i leczenia. Warto pamiętać o zastosowaniu, w odpowiednim momencie, preparatu reconval® B6. Chociaż pierwsze widoczne objawy syndromu ręka–stopa pojawiają się po 7–10 dniach leczenia, zalecane jest stosowanie reconval® B6, na skórę, już od pierwszego dnia terapii. Takie działanie spowoduje, iż niepożądane skutki uboczne, w postaci syndromu ręka–stopa, będą znacznie słabsze i mniej dolegliwe, co korzystnie wpłynie na dalszy przebieg leczenia.
GPO 1/2017