Pielęgnacja skóry podczas terapii onkologicznej – kontynuacja
2019-10-29
Dalszy ciąg porad specjalisty dermatologa dr Joanny Czuwary z Katedry i Kliniki Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o pielęgnacji paznokci, błon śluzowych i ochronie skóry przed słońcem w trakcie leczenia onkologicznego.
Paznokcie rąk i stóp
Paznokcie rąk i stóp powinny być krótko obcinane i czysto utrzymane. Paznokcie obcinamy prosto i nie obcinamy skórek, aby uniknąć urazów tkanki wokół paznokci.
Prace domowe takie jak sprzątanie i zmywanie powinny być wykonywane w rękawiczkach. Ręce powinny być chronione przed zimnem i mrozem, a na stopy powinno się zakładać wygodne i miękkie obuwie.
Pielęgnacja błon śluzowych
Śluzówka jamy ustnej podczas terapii onkologicznej staje się wrażliwa i może łatwo krwawić. Dlatego należy zakupić miękką szczoteczkę do zębów, delikatnie szczotkować zęby i dziąsła oraz płukać preparatem bezalkoholowym, lub roztworem sody oczyszczonej. Obrzęknięte dziąsła powinno się przepłukiwać ciepłą, nie gorącą wodą z solą lub wodorowęglanem sodu po każdym posiłku i przed snem.
Kiedy mycie zębów staje się problemem, można je płukać preparatami odkażającymi jamę ustną (Octenidolem, Tantum Verde, Hascoseptem) lub nakładać na miejsca krwawiące Solkoseryl w paście.
Należy jeść posiłki w temperaturze pokojowej, ponieważ gorące i ciepłe jedzenie może podrażnić wrażliwą powierzchnię jamy ustnej. Spożywane pokarmy powinny być miękkie, delikatne i wilgotne takie jak gniecione ziemniaki, jajecznica, makaron z serem, serek wiejski, miękkie owoce lub gotowane pokarmy w postaci purée. Należy unikać kwaśnych lub drażniących soków lub pokarmów, np. na bazie pomidorów lub cytrusów; ostrych lub słonych pokarmów, twardych lub gruboziarnistych, takich jak surowe warzywa, skórki od chleba czy tosty. W czasie terapii onkologicznej należy pić dużo wody i w razie problemów w jamie ustnej używać słomki do picia płynów. W przypadku suchych warg trzeba unikać ich oblizywania oraz stosować balsam do ust lub wazelinę. W razie wystąpienia bólu znieczulać jamę ustną kawałkami lodu lub smakowymi lodami wodnymi.
Ochrona przed słońcem
Pacjenci podczas terapii onkologicznej powinni chronić się przed słońcem, unikać opalania i stosować preparaty z blokerami o wskaźniku fotoprotekcji SPF 30 lub powyżej. Jedna z firm oferuje preparat chroniący przed słońcem na bazie wody termalnej SunsiMed, który w związku z zastosowaniem nowej cząsteczki chemicznej, skuteczniej zapobiega powstawaniu zmian przedrakowych i raków skóry. SunsiMed jest dedykowany skórom o zmniejszonym potencjale regeneracyjnym, co ma miejsce podczas terapii przeciwnowotworowej i dostępny jest w aptece.
Dobry preparat przeciwsłoneczny to taki, który zawiera kilka bezpiecznych dla skóry blokerów i ma ograniczony skład do kilku wyselekcjonowanych filtrów o najlepszym wskaźniku fotoochrony. Preparaty zbadane i rekomendowane przez dermatologów są często pozbawione licznych substancji chemicznych, które pod wpływem słońca mogą drażnić skórę.