Primum Noscere Pracownia Psychoonkologii
2019-08-26
Zapraszamy do Pracowni Psychoonkologii Primum Noscere, o której rozmawiamy z Olgą Kłodą-Krajewską, założycielką ośrodka, psychologiem.
Pani Olu, Wasza siedziba znajduje się w pięknej leśnej okolicy, w przestronnym domu. Dlaczego wybraliście to miejsce?
Powodów było kilka. Przede wszystkim zależało nam na tym, aby spotykać się z pacjentami w spokojnym, cichym miejscu, które byłoby swojego rodzaju azylem od miejskiego zgiełku, a w Warszawie trudno znaleźć coś takiego. Można tu – kiedy jest odpowiednia pogoda – zorganizować zajęcia na zewnątrz, na łonie natury, co też może mieć działanie terapeutyczne. Poza tym, rozkład budynku pozwala na prowadzenie różnego rodzaju zajęć: grupowych – na parterze i sesji indywidualnych, w bardziej intymnych warunkach – na piętrze.
Ośrodek nazywa się z łaciny Primum Noscere, do jakich wartości chcieliście nawiązać? Określacie się też jako Pracownia Psychoonkologii. Czym różnicie się od tradycyjnej poradni czy przychodni?
Łacińska maksyma Primum Noscere czyli „po pierwsze wiedzieć”, którą kierujemy się w naszej działalności, oznacza pomoc pacjentom w zdobywaniu jak największej wiedzy i umiejętności, dotyczących tego jak radzić sobie z chorobą i żyć z nią. Uczymy pacjentów wsłuchiwać się w swoje emocje i rozpoznawać je. Chcemy, żeby wiedzieli, co jest dla nich najlepsze.
Nazwaliśmy się nie przychodnią czy poradnią, ale Pracownią Psychoonkologii, bo chcemy, by chory z naszym wsparciem mógł się rozwijać i pogłębiać wiedzę o sobie. Stąd prowadzimy różne formy terapii, żeby każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie. Poza tradycyjnym wsparciem, proponujemy zajęcia z terapii tańcem i ruchem, wizualizacji i relaksacji, czy psychoedukację grupową.
Wasz program skierowany jest do chorych onkologicznie, dlaczego stworzyliście ośrodek pomocy dla tej właśnie grupy pacjentów?
Choroby nowotworowe we współczesnym świecie są rozpoznawane u coraz większej liczby osób. W wielu krajach powstają specjalne programy do walki z rakiem. Chorzy nowotworowo i ich rodziny, bliscy i przyjaciele potrzebują szczególnej pomocy. Wiemy, że umiejętne wsparcie w chorobie poprawia jakość życia, zwiększa szanse na powrót do zdrowia. Wyodrębnienie się psychoonkologii jako osobnej gałęzi psychologii, to odpowiedź na te potrzeby. Choroba nowotworowa oznacza zwykle długą walkę, często związaną z fizycznym cierpieniem i strachem przed śmiercią. To, że z roku na rok ta walka w coraz większym stopniu jest zwycięska, to także zasługa holistycznego podejścia do pacjenta, włączenia pomocy psychoonkologa i innych specjalistów.
Proponujecie właśnie takie holistyczne podejście do pacjenta. Z pomocy jakich specjalistów i z jakich terapii można skorzystać w Primum Noscere?
Oferujemy pomoc nie tylko chorym onkologicznie, ale również ich rodzinom i bliskim. W skład naszego zespołu wchodzą poza psychologami także fizjoterapeuta, dietetyk, seksuolog, choreoterapeuta. Wspieramy pacjentów na wszystkich etapach choroby nowotworowej. Pomagamy pacjentom z chorobą onkohematologiczną.
Prowadzimy konsultacje fizjoterapeutyczne i pomagamy w doborze sprzętu rehabilitacyjnego oraz informujemy o możliwościach refundacji. Przeprowadzamy sesje relaksacji i wizualizacji oraz zajęcia ruchem i tańcem. Doradzamy w sprawach diety w chorobie onkologicznej i uczymy jak na powrót cieszyć się życiem intymnym. Organizujemy także grupy wsparcia dla osób po zakończeniu leczenia oraz osób wspierających chorych nowotworowo. Pomagamy także przetrwać trudny okres żałoby.
Słowem, naszego pacjenta staramy się objąć całościową opieką i wsparciem, by nie musiał zmagać się samotnie z chorobą.
Dziękuję za rozmowę i życzę, by Pracownia Psychoonkolgii Primum Noscere pozostała takim przyjaznym miejscem, w którym pacjenci onkologiczny znajdą spokojny azyl do odzyskania sił psychicznych, niezbędnych do walki z chorobą.
Rozmawiała Aleksandra Rudnicka
Adres:
Trakt Lubelski 46A
04-870 Warszawa
tel. 22 612 61 71
www.noscere.pl
GPO 3/2012