ONKOLOGICZNE WOJAŻE
2020-04-13
Organizacje pacjentów onkologicznych – Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja DKMS i Stowarzyszenie Hematoonkologiczni – w 2020 r. zaplanowały cykl ogólnopolskich warsztatów „Onkologiczne wojaże” dla pacjentów onkologicznych i hematoonkologicznych oraz ich bliskich.
Uczestnicy warsztatów „Onkologia bez tajemnic” w Gdańsku z prof. Jackiem Jassemem (w ostatnim rzędzie po środku).
W ramach tego projektu w 10 miejscowościach w Polsce miały się odbyć spotkania, podczas których chorzy i ich opiekunowie mogliby poszerzyć wiedzę o swoim nowotworze, sposobie jego diagnozowania i nowoczesnego leczenia, możliwości uczestniczenia w badaniu klinicznym, a także o zachowaniu dobrej jakości życia w chorobie dzięki wsparciu psychoonkologa, dietetyka, specjalisty rehabilitacji. Warsztaty to także okazja do bliższego poznania się pacjentów, przekazania doświadczeń związanych z chorobą i uzyskania informacji na temat organizacji, które pomagają chorym z różnego rodzaju nowotworami. Niestety z powodu pandemii koronawirusa udało się zorganizować warsztaty tylko w Radomiu i Gdańsku.
Warsztaty dla pacjentów hematoonkologicznych
3 marca br. w Gdańsku odbyły się warsztaty dla pacjentów hematoonkologicznych i ich bliskich. Podczas spotkania wykład na temat najnowszych metod leczenia nowotworów krwi wygłosił prof. dr hab. n. med. Jan Zaucha, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który odpowiedział na pytania uczestników warsztatów. Prezentację o roli wsparcia psychicznego w chorobie onkologicznej przedstawiła Marta Rusek – psychoonkolog, dr Blanka Seklecka – kierownik Ośrodka Badań Klinicznych Wczesnych Faz UCK mówiła o dostępie do badań klinicznych, a rzecznik Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych o wsparciu organizacji pacjentów. Współorganizatorami warsztatów dla chorych na nowotwory krwi były Fundacja DKMS i Stowarzyszenie Hemtoonkologiczni.

Wykład prof. dr hab. n. med. Jana Zauchy podczas warsztatów
dla pacjentów hematoonkologicznych w Gdańsku
„Onkologia bez tajemnic”
4 marca obyły się warsztaty dla pacjentów onkologicznych „Onkologia bez tajemnic”. Gościem specjalnym spotkania był prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor, który jest także pacjentem onkologicznym i autorem książki „Zatrzymane w biegu” podzielił się swoim doświadczeniem choroby, a także swoją wiedzą na temat najnowszych terapii onkologicznych i wyjaśnił na czym polega szkodliwość terapii alternatywnych. Mgr Eleonora Stępniewicz – specjalistka diagnostyki zaprezentowała możliwości poznania profilu genomu swojego guza, a pielęgniarka mgr Aleksandra Kamińska z OBKWF z UCK poinformowała o możliwości udziału pacjentów w badaniach klinicznych. Parterami warsztatów byli: Gdański Uniwersytet Medyczny i Stowarzyszenie Amazonki Gdańsk.