LEKI ONKOLOGICZNE NA LIŚCIE REFUNDACYJNEJ – LIPIEC 2021
2021-06-22
Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych z zadowoleniem odnotowuje na lipcowej liście refundacyjnej kolejne leki dla pacjentów onkologicznych.
Na lipcowej liście pojawiły się:
3 nowe leki dla pacjentów niedrobnokomórkowym rakiem płuca:
Brygantynib dla chorych z zaawansowanym niedrobnokmórkowym rakiem płuca.
Dakomitynib w l linii leczenia pacjentyów z zaawanasowanym niedrobnokmórkowym rakiem płuca.
Lorlatynib w l linii leczenia pacjentów z zaawanasowanym niedrobnokmórkowym rakiem płuca
Immunoterapia dla chorych z drobnokomórkowym rakiem płuca
Do refundacji wszedł także atezolizumab, długo oczekiwana immunoterapia w l linii leczenia chorych z zaawanasowanym drobnokmórkowym rakiem płuca.
Pacjenci z rakiem tarczycy otrzymali Sorafenib w II linia leczenia po niepowodzeniu leczenia radioaktywnym jodem.
Leczenie raka piersi - zgodnie z obietnicą ministra Maciej Miłkowskiego i zamieszczonym komunikatem w ramach listy refundacyjne obowiązującej od 1 lipca 2021 usunięto zapis przy kryteriach kwalifikacji do przerzutowego HER2-dodatniego raka piersi odnośnie nieobecności przerzutów do OUN oraz przy kryteriach kwalifikacji do wczesnego HER2-dodatniego raka piersi odnośnie obecności zmian chorobowych umożliwiających ocenę odpowiedzi według systemu RECIST 1.1. i jednocześnie doprecyzowano zapis odnośnie leczenia przerzutowego HER2-dodatniego raka piersi w zakresie trastuzumabu emtanzyna i lapatynibu z kapecytabiną.
Pragniemy również zwrócić uwagę, że na obwieszczeniu refundacyjnym nr 58 znajdują się również leki Reseligo (goserelina) oraz Zoladex (goserelina) we wskazaniu ograniczonym do: Nowotwory złośliwe - Rak piersi i rak trzonu macicy; Nowotwory złośliwe - Rak prostaty.
INFORMACJE DOTYCZĄCE KONTYNUACJI LECZENIA TERAPIAMI WCZEŚNIEJ REFUNDOWANYMI
Ministerstwo Zdrowia informujemy także, że lek Xgeva (denosumab) refundowany dotychczas w ramach katalogu chemioterapii opisany poprzez załącznik C.75. nie znajdzie się na kolejnym wykazie refundacyjnym obowiązującym od 1 lipca 2021 r., ponieważ podmiot odpowiedzialny Amgen Sp. z o.o. nie spełnił ustawowego warunku wynikającego z art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych odnośnie konieczności obniżenia urzędowej ceny zbytu o 25% w związku z upływem okresu wyłączności rynkowej dla tego preparatu. Obecnie trwają prace w zakresie udostępnienia leku Xgeva (denosumab) w ramach innego trybu finansowania tak, aby szpitale miały możliwość kontynuowania terapii tym lekiem.
Z tego samego powodu lek Yervoy (ipilimumab) refundowany dotychczas w ramach programu lekowego B.59. – LECZENIE CZERNIAKA SKÓRY ORAZ BŁON ŚLUZOWYCH (ICD-10 C43) nie znajdzie się na wykazie refundacyjnym, gdyż podmiot odpowiedzialny Bristol-Myers Squibb Polska Sp. z o.o. nie zgodził się na redukcję urzędowej ceny zbytu o 25%. Jednocześnie firma farmaceutyczna zadeklarowała, że pokryje koszty terapii tym lekiem zarówno dla nowych pacjentów jak i obecnie leczonych w ramach programu lekowego B.59.
Z kolei lek Darzalex (daratumumab) został objęty refundacją w programie lekowym B.54. - „LECZENIE CHORYCH NA OPORNEGO LUB NAWROTOWEGO SZPICZAKA PLAZMOCYTOWEGO” na kolejne dwa lata. Projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 lipca 2021 r. nie zawierał ww. leku, ponieważ do ostatniej chwili trwały uzgodnienia finansowe z podmiotem odpowiedzialnym- Janssen - Cilag Polska Sp. z o.o.
W Dz. U. MZ opublikowano:
Obwieszczenie Minister Zdrowia z dnia 21 czerwca 2021 r.
Obwieszczenie Minister Zdrowia z dnia 21 czerwca 2021 r.
Źródło: Dz.U.MZ