Terapia CAR-T refundowana od 1 września. W jakim wskazaniu?
2021-08-19
CAR-T we wskazaniu oporna/nawrotowa ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B (r/r B-ALL) u dzieci i dorosłych do 25. r.ż. włącznie została umieszczona na opublikowanym projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych obowiązującego od 1 września 2021 r.
Rocznie w Polsce nowotwór diagnozowany jest u ponad 1000 dzieci. W większości przypadków najmłodsi bardzo dobrze odpowiadają na standardowe leczenie. Są jednak niewielkie grupy pacjentów, u których choroba nawraca lub jest oporna na leczenie. Przykładem takiej właśnie grupy pacjentów są chorzy na oporną lub nawrotową ostrą białaczkę limfoblastyczną z komórek B, szacuje się, że rocznie jest takich osób ok. 15. Jedyną szansą na ich skuteczne wyleczenie są terapie komórkowe i genowe CAR-T, jedne z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych procedur medycznych dostępnych na świecie, postrzegane jako przełom w leczeniu chorych na ww. rodzaje nowotworów, jako że dają szansę na życie u części pacjentów, którzy wyczerpali już wszystkie inne metody leczenia.
Po raz pierwszy w Polsce terapia CAR-T we wskazaniu r/r B-ALL została zastosowana w marcu 2020 roku w klinice onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu. To pierwsza i aktualnie jedyna klinika w Polsce, która może leczyć terapią CAR-T dzieci z r/r B-ALL. Do leczenia osób dorosłych do 25 r. ż. włącznie, zmagających się z ostrą/ nawrotową białaczką limfoblastyczą przygotowane są także i certyfikowane następujące ośrodki: Klinika Hematologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Oddział Hematologii i Transplantacji Szpiku Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz Klinika Transplantacji Szpiku i Onkohematologii, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego z oddziałem w Gliwicach.