Jubileusze, jubileusze…
2019-11-06
W październiku 2017 r. obchodziliśmy jubileusze 30.lecia powstania dwóch najstarszych organizacji pacjentów onkologicznych – Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO i Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa- Centrum, których działalność stała się wzorem pracy dla wielu organizacji pacjentów w naszym kraju. Gratulując koleżankom i kolegom wytrwałości w pracy na rzecz polskich pacjentów, życzymy wielu sukcesów i dalszego rozwoju swoich stowarzyszeń.
30 lat minęło... Jubileusz POL-ILKO
30 lat temu z inicjatywy profesora Romana Górala oraz lekarzy i stomików, zostało zarejestrowane jedno ze starszych stowarzyszeń pacjentów – Polskie Towarzystwo Opieki nad Chorymi ze Stomią POL-ILKO (od 2008 r. Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO). Z tej okazji w Poznaniu, siedzibie stowarzyszenia, odbyły się uroczyste obchody jubileuszu, które uświetnili swą obecnością zaproszeni goście z kraju i zagranicy. Nasze zaproszenie przyjął prezydent elekt EOA (European Ostomy Association) – Jon Thorkelsson oraz przedstawiciele Czech, Słowacji, Słowenii, Austrii, Serbii, Bośni i Hercegowiny. W trakcie Gali przypomniano w telegraficznym skrócie najważniejsze wydarzenia tych trzydziestu lat i wspomniano naszych kolegów, którzy, niestety, nie doczekali jubileuszu. Medalami i dyplomami wyróżniono założycieli POL-ILKO – Oddziały w Poznaniu i w Warszawie, osoby współpracujące ze Stowarzyszeniem oraz firmy, które od lat wspierają naszą działalność. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościową „przypinkę”. Całość Gali uświetniła uroczysta kolacja, a następnego dnia autokar zawiózł gości na całodzienną wycieczkę do miejscowości Kórnik i kompleksu pałacowego w Rogalinie.
Dorota Kaniewska
wiceprezes POL-ILKO


Jubileusz 30.lecia Stowarzyszenia „Amazonki” Warszaw-Centrum
Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum to pierwsza organizacja pacjentek zrzeszająca kobiet po doświadczeniu raka piersi w Polsce. Misją Stowarzyszenia jest walka ze skutkami przebytej choroby, wsparcie psychiczne oraz pomoc kobietom dotkniętym rakiem piersi. Od 30 lat Amazonki prowadzą akcje edukacyjne i społeczne dotyczące raka piersi. Wszystko dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszek, wsparciu przyjaciół i ludzi dobrej woli. Stowarzyszenie jest organizacją samopomocową, której celem jest dostarczanie kobietom chorym na raka piersi emocjonalnego i praktycznego wsparcia, ułatwienie im podejmowania osobistych decyzji i znalezienia motywacji powrotu do zdrowia oraz uzyskania możliwie najlepszej jakości życia. Jednym z istotnych zadań organizacji jest zaznajamianie społeczeństwa z problematyką wczesnego wykrywania raka piersi, leczenia oraz prowadzenie rehabilitacji dla swoich członkiń. Siłą organizacji grupa Ochotniczek – pacjentek wolontariuszek co najmniej dwa lata po leczeniu raka, specjalnie przeszkolonych, które wspierają chore na szpitalnych oddziałach.
Powstały 30 lat temu z inicjatywy pacjentek działających pod patronatem dr Krystyny Miki klub Amazonek przy warszawskim Centrum dał początek potężnemu ruchowi kobiet po leczeniu raka piersi, który liczy obecnie 25 tys. członkiń, zrzeszonych w 207 Klubach i filiach. W 1993 r. kluby Amazonek w całej Polsce utworzyły Federację Stowarzyszeń „Amazonki”, która jest członkiem międzynarodowych organizacji: „Reach to Recovery” i „Europa Donna”. O tym, jak wielka jest siła działania amazońskiego ruchu świadczy fakt, że w Polsce nazwa AMAZONKA przyjęła się dla wszystkich kobiet po leczeniu raka piersi, także tych niezrzeszonych. Jubileusz to moment, w którym warto przypomnieć, komu ją zawdzięczamy i kto dał początek amazońskim organizacjom.
GPO 5/2017
GPO 5/2017