WEBINAR: "Rola psychoonkologa w procesie leczenia"
2021-09-07
9 września 2021 roku (czwartek) o g. 18.00
Gość: prof. Marzena Samardakiewicz
Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, Adiunkt w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
Link do wydarzenia (rejestracji)
Wiadomość o chorobie nowotworowej dziecka to szok dla rodziców i bliskich. Pojawia się mnóstwo emocji, z którymi trudno sobie poradzić i wiele trudnych pytań, na które niełatwo znaleźć odpowiedź.
W takiej sytuacji wsparciem może okazać się rozmowa z psychoonkologiem. Pomocy można także szukać
w publikacjach czy filmach edukacyjnych, a także poprzez kontakt z innymi rodzicami dzieci z chorobami nowotworowymi i wymianę doświadczeń. W rozmowie omówimy różne aspekty radzenia sobie z chorobą dziecka i spróbujemy znaleźć odpowiedzi na często pojawiające się pytania onkorodziców, m.in.:
- Psychoonkolog - kto to jest i jaka jest jego rola?
- Jak poradzić sobie z informacją o zdiagnozowanej chorobie nowotworowej u dziecka?
- Jak rozmawiać o chorobie z dzieckiem, rodzeństwem, rodziną i najbliższymi?
- Jak przebiega adaptacja dzieci i młodzieży do choroby nowotworowej i jak rodzic może ten proces wspierać? Kiedy zwrócić się o pomoc do specjalisty - psychoonkologa?
- Onkodziecko i szkoła - jak pomóc utrzymać kontakt z rówieśnikami i nauczycielem oraz przygotować dziecko na trudne pytania kolegów i koleżanek.
- Gdzie może rodzic zwrócić się o pomoc, jeśli na oddziale brakuje wsparcia psychoonkologa
lub jest ono niewystarczające? Jakie książki i publikacje mogą być pomocne? - Psychologiczne aspekty bólu - co to znaczy? Jakie działania mogą łagodzić ból fizyczny
i psychiczny u dziecka? - Po skończonym leczeniu - jak mądrze wspierać dziecko w powrocie do pełni zdrowia oraz do życia społecznego?
Podczas rozmowy będzie można zadawać własne pytania, a w drugiej części spotkania gość odpowie na wybrane z nich.
Prof. Marzena Samardakiewicz
Prezes Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Adiunkt w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie. Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Organizuje spotkania robocze dla psychologów zatrudnionych w ośrodkach onkologii i hematologii dziecięcej w Polsce, prowadzi szkolenia dla pielęgniarek, psychologów, lekarzy POZ z zakresu komunikacji z pacjentem, z zagadnień psychoonkologicznych, aktywnie uczestniczy w pracach Międzynarodowego Towarzystwa Onkologów Dziecięcych (SIOP i SIOP Europe) oraz Pediatrycznej Grupy w ramach Światowego Towarzystwa Psycho-Onkologicznego (IPOS).
Moc pytań w dziecięcej onkologii
Cykl comiesięcznych webinarów pt.: “Moc pytań w dziecięcej onkologii” jest projektem w ramach portalu onkorodzice.pl. To spotkania online rodziców z lekarzami i specjalistami, którzy na co dzień pracują z dziećmi chorymi na nowotwory. Redaktor naczelna portalu Ewa Majewska porusza zarówno tematykę medyczną, jak i różne obszary związane z onkologią: wsparcie psychologiczne, rehabilitacja, dietetyka i różne formy terapeutyczne. Dla tych, którzy nie mogli wziąć bezpośredniego udziału, na portalu są udostępnione nagrania.
Dodatkowe informacje:
Ewa Majewska, Redaktor Naczelna portalu ONKORODZICE
redakcja@onkorodzice.pl, tel. 606 406 490
Kontakt dla mediów:
Aneta Klimek-Jędryka, Dyrektor ds. PR i Rzecznik Prasowy Fundacji ISKIERKA
aneta.k-j@fundacjaiskierka.pl, tel. 691 588 046