Ogólnopolski Dzień Stomika obchodzony jest każdego roku 5 października
2021-10-01
Co trzy lata, w każdą pierwszą sobotę października, obchodzony jest World Ostomy Day (Światowy Dzień Stomika).
Święto wymyślił i zainicjował w 1993r. niemiecki chirurg, profesor Gerhart Englert. W 2021r. święto przypada 2 października. Celem tego święta jest szerzenie wiedzy na temat stomii, poprawa jakości życia ze stomią, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzeby, możliwości i oczekiwania pacjentów z wyłonioną stomią.
Polscy stomicy mają również swoje własne święto. Ogólnopolski Dzień Stomika obchodzony jest każdego roku 5 października.
Historia ruchu stomijnego ma swoje początki w latach 50-tych naszego wieku, kiedy w Stanach Zjednoczonych oraz w Danii ludzie, którym przyszło żyć ze stomią zaczęli spotykać się ze sobą i tworzyć grupy, mające na celu wzajemne wspieranie się w nowej sytuacji życiowej.
Prof. Roman Góral
Prekursorem i ojcem ruchu stomijnego w Polsce był prof. dr hab. Roman Góral, który przez 13 lat kierował Kliniką Chirurgii Ogólnej i Gastroenterologicznej Akademii Medycznej w Poznaniu. Profesor Góral operował wielu chorych i wielu osobom wytworzył stomię. Wiedział, że dobrze przeprowadzona operacja to początek drogi i że ludziom po operacjach potrzebna jest dalsza pomoc. W marcu 1979 roku w sali biblioteki przy Klinice kierowanej przez Profesora spotkali się ludzie żyjący z ileostomią oraz lekarze. Pierwsze spotkania pokazały ogrom problemów z jakimi po operacjach muszą borykać się pacjenci. Najgorszy był brak sprzętu. Drugim problemem był niedosyt informacyjny.
Także w Poznaniu jesienią 1981 roku powstała pierwsza w naszym kraju Poradnia dla chorych ze stomią, tutaj wydano pierwszą w języku polskim broszurę instruktażową pt. „Jak żyć ze stomią”.
Zdarzenia te zapoczątkowały działalność Klubu Pacjentów z Ileostomią. Od połowy lat 80-tych coraz żywsze było dążenie do stworzenia krajowej organizacji o profilu podobnym do organizacji stomijnych działających już na świecie. Działały już grupy osób ze stomią w różnych miastach, jednak był to okres nie sprzyjający rejestrowaniu tego rodzaju działalności. Dlatego Towarzystwo jako organizacja ogólnokrajowa oraz jego Statut zostały zarejestrowane dopiero w grudniu 1987 roku w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu pod numerem RST 140. Aktualnie Towarzystwo jest wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000076005 w Sądzie Rejonowym w Poznaniu, XXI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.
Pierwszym przewodniczącym Towarzystwa wybrano profesora Romana Górala z Poznania. Po jego śmierci funkcję przewodniczącego przejęła Ewa Degórska-Szewczyk z Łodzi. Następnie Przewodniczącą Zarządu Głównego POL-ILKO była Alina Matysiak z Poznania, a po niej funkcje tę pełnił Jerzy Kasprzak.
W tym czasie Towarzystwo urosło w siłę, powstało 20 oddziałów regionalnych. Jest znane nie tylko wśród ludzi ze stomią, ale i w społeczeństwie. Ma duże znaczenie we władzach Światowych Towarzystw Stomijnych IOA. Prace Towarzystwa POL-ILKO i wolontariatu stomijnego pomagają w lepszej jakości życia ze stomią.