Potrzeby w hematoonkologii dzieci i dorosłych - VII Kongres Wyzwań Zdrowotnych
2022-03-15
4 marca br. w ramach VII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbyła się m.in. sesja „Hematoonkologia dzieci i dorosłych” z udziałem wielu wybitnych ekspertów i przedstawiciela organizacji pacjentów.
Podczas debaty wskazano na najpilniejsze potrzeby w hematoonkologii dziecięcej i osób dorosłych. Omówiono m.in. potrzeby chorych na mielofibrozę, zespoły mielodysplastyczne (MDS), ostrą białaczkę szpikową (AML) oraz przewlekłą białaczkę limfocytową. Poruszono także temat diagnostyki i rozwiązań systemowych leczenia nowotworów hematologicznych w Polsce.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Lech-Marańda, krajowa konsultant w dziedzinie hematologii mówiąc o planach wprowadzenia nowych leków, wspomniała m.in. o fedratynibie dla chorych na mielofibrozę w sytuacjach, gdy nie można zastosować ruksolitynibu lub jest on nieskuteczny. Fedratynib jest pierwszą od niemal dekady nową formą leczenia chorych na mielofibrozę. Lek otrzymał już pozywaną opinię prezesa AOTMiT. Pozytywna rekomendacja oznacza także dalszą możliwość stosowania leku w ramach procedury RDTL.
O chorych na mielofibrozę mówiła także Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia „Hematoonkologiczni” podkreślając, że pacjenci czekają na fedratynib.
Katarzyna Lisowska, zwróciła także uwagę na sytuację chorych na MDS (zespoły mielodysplastyczne), którzy czekają na luspatercept – lek zastępujący transfuzję krwi, który widnieje w Wykazie Technologii Lekowych o Wysokim Poziomie Innowacyjności AOTMiT. Podkreśliła, że dostęp do niego jest potrzebny szczególnie teraz, kiedy zapotrzebowanie na krew - w związku z sytuację na Ukrainie - może gwałtownie wzrosnąć.
Prof. dr hab. n. med. Agnieszka Wierzbowska, kierownik, Katedry i Kliniki Hematologii, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zwróciła uwagę na potrzeby chorych na ostrą białaczkę szpikową, którzy w wyniku powikłań po chemioterapii, nie są w stanie kontynuować agresywnego leczenia. Rozwiązaniem dla nich byłaby doustna azacytydyna w leczeniu podtrzymującym. Lek ten od niedawna jest dostępny dla polskich pacjentów w ramach procedury RDTL.
Link do sesji: https://www.youtube.com/watch?v=_PH2GY7Ph58