Polscy pacjenci z ostrą białaczką szpikową (AML) mają już dostęp do doustnej azacytydyny w ramach procedury RDTL
2022-03-16
Doustna azacytydyna jest wskazana w leczeniu podtrzymującym ostrej białaczki szpikowej u chorych, którzy przeszli terapię indukującą lub indukującą i konsolidującą, są w całkowitej remisji lub całkowitej remisji z niepełną regeneracją morfologii krwi i nie kwalifikują się do przeszczepienia macierzystych komórek krwiotwórczych lub nie wyrażają na to zgody.
Doustna azacytydyna jest pierwszym lekiem stosowanym w 1. linii leczenia podtrzymującego, który wykazał znaczące korzyści w zakresie przeżycia całkowitego i przeżycia wolnego od nawrotu u pacjentów z AML.
Czym jest RDTL?
Ratunkowy dostęp do technologii lekowych (RDTL) to mechanizm finansowania leków w sytuacjach, w którym możliwe jest wydłużenie życia pacjenta lub znacząca poprawa jego zdrowia i wykorzystane zostały dostępne refundowane technologie lekowe. Dla wielu pacjentów oznacza szansę na indywidualną refundację leczenia. RDTL funkcjonuje od lipca 2017 roku.
O AML
Ostra białaczka szpikowa (AML, acute myeloid leukemia) jest nowotworem hematologicznym, w którym dochodzi do proliferacji i kumulacji w szpiku kostnym niedojrzałych komórek blastycznych. Naciekanie szpiku przez komórki białaczkowe prowadzi do niewydolności prawidłowej hematopoezy, a w konsekwencji do niedokrwistości, małopłytkowości i neutropenii. AML jest jednym z najtrudniejszych w leczeniu nowotworów hematologicznych – tym samym rokowania pacjentów są słabe. Częstość występowania ostrej białaczki szpikowej wynosi około 3,7 na 100 000 osób w ciągu roku i jest większa u mężczyzn niż u kobiet.