MAJOWA LISTA REFUNDACYJNA LEKÓW 2022 – PRZEGLĄD ZMIAN
2022-04-28
W Dz.U. MZ opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2022 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2022 r.
Zgodnie z publicznymi zapowiedziami wiceministra Macieja Miłkowskiego z marca tego roku, majowa lista refundacyjna miała obfitować w rozszerzenia dostępu do terapii oraz nowe leki. Jednocześnie zwrócił on uwagę, że na kolejnych listach w tym roku nowości może być już mniej.
Najistotniejsze zmiany w obwieszczeniu w programach lekowych w onkologii, które wejdą w życie od maja:
B.4. Leczenie chorych na zaawansowanego raka jelita grubego (ICD-10: C18-C20). Usunięto wszystkie elementy dotyczące 1. linii leczenia oraz 2. linii leczenia chorych z wykorzystaniem substancji czynnej bewacyzumab. Doprecyzowano kryteria kwalifikacji do 1. linii leczenia chorych z wykorzystaniem substancji czynnej cetuksymab oraz do 1. linii leczenia z wykorzystaniem substancji czynnej panitumumab w skojarzeniu z chemioterapią według schematu FOLFOX.
B.5. Leczenie chorych na raka wątrobowokomórkowego (ICD10: C22.0). Kompleksowa zmiana budowy programu lekowego wynikająca z wprowadzenia terapii skojarzonej (immunoterapii) w I linii leczenia (atezolizumab w skojarzeniu z bewacyzumabem); jednocześnie wszystkie, poza jednym (B.120 Leczenie chorych na cukrzycowy obrzęk plamki (DME)), dotychczas refundowane w ramach katalogu programów lekowych wskazania dla bewacyzumabu zostaną włączone do refundacji w ramach katalogu chemioterapii.
B.10. Leczenie pacjentów z rakiem nerki (ICD-10: C64). Liczne zmiany w programie lekowym B.10 "Leczenie pacjentów z rakiem nerki" w tym, między innymi, w zakresie kryteriów kwalifikacji, wprowadzenia możliwości ponownej oceny progresji choroby w przypadku immunoterapii czy możliwość wzajemnej zamiany, w przypadku nietolerancji, a nie progresji, inhibitorów kinaz tyrozynowych w I linii terapii. Zmiany w programie wprowadzają możliwość zastosowania terapii skojarzonej niwolumabu z ipilimumabem w 1. linii leczenia u chorych z rakiem nerkowokomórkowym w stadium zaawansowanym z pośrednim lub niekorzystnym rokowaniem wg skali IMDC. Rozszerzono możliwości zastosowania niwolumabu w monoterapii o 3. linię leczenia raka nerkowokomórkowego. Nastapiło też rozszerzenie zakresu zastosowania już dostępnej w programie terapii ewerolimusem o 3. linię leczenia w przypadku udokumentowanego niepowodzenia wcześniejszego leczenia z zastosowaniem kabozantynibu lub niwolumabu z ipilimumabem w 1. linii leczenia oraz niwolumabu/aksytynibu/kabozantynibu w 2. linii leczenia.
B.50. Leczenie chorych na raka jajnika, raka jajowodu lub raka otrzewnej (ICD-10: C56, C57, C48).
Zmiany dotyczą m.in.: usunięcia wszystkich elementów dotyczących leczenia chorych z wykorzystaniem substancji czynnej bewacyzumab; określenia maksymalnego czasu rozpoczęcia leczenia podtrzymującego inhibitorami PARP chorych na niskozróżnicowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej z obecnością mutacji w genach BRCA1/2 (olaparybem albo niraparybem) lub niezależnie od obecności mutacji w genach BRCA 1/2 (niraparybem) - leczenie inhibitorami PARP należy rozpocząć najpóźniej do 12 tygodni od zakończenia leczenia chemioterapią; doprecyzowania czasu leczenia niraparybem chorych z nowo zdiagnozowanym rakiem jajnika, rakiem jajowodu lub pierwotnym rakiem otrzewnej: a. 36 miesięcy, b. do czasu wystąpienia progresji choroby podstawowej zgodnie z kryteriami RECIST 1.1, c. do czasu wystąpienia niemożliwej do zaakceptowania toksyczności.
B.93. Leczenie chorych na chłoniaki rozlane z dużych komórek B oraz inne chłoniaki B-komórkowe (ICD-10: C83, C85). Zmiany w programie wynikają z objęcia refundacją w ramach programu lekowego trzech nowych substancji czynnych tj. polatuzumabu wedotyny, oraz dwóch terapii genowych CAR-T aksykabtagenu cyloleucel oraz tisagenlecleucelu. Dotychczas w programie dostępne było leczenie chorych na chłoniaki złośliwe z zastosowaniem piksantronu. W związku z nowymi opcjami terapeutycznymi opis programu został rozszerzony o dwa nowe,odrębne moduły: Leczenie chorych na chłoniaka rozlanego z dużych komórek B (DLBCL) polatuzumabem wedotyny w skojarzeniu z bendamustyną i rytuksymabem.
Przełomowymi terapiami, które znalazły się na majowej liście refundacyjnej są niewątpliwie: dwie bardzo oczekiwane terapie: polatuzumab wedotyny i Car- T dla chorych z opornym i nawrotowym chłoniakiem z komórek B, którzy nie mieli wcześniej żadnej opcji leczenia oraz refundacja immunoterapii w raku wątrobowokomórkowym. Dane pokazują, że po zastosowaniu terapii atezolizumabu z bewacyzumabem w raku wątrobowokomórkowym możliwa jest nawet 10 procentowa całkowita remisja.
Więcej szczegółów: