,,Weź ze sobą nadzieję'' - kampania społeczna Fundacji ,,Krwinka''
2022-09-06
Fundacja „Krwinka” stworzyła kampanię społeczną „Weź ze sobą nadzieję”. W ramach wrześniowych działań powstaną podcasty, dotyczące różnych aspektów życia dzieci chorujących na raka i ich bliskich. Poszczególne odcinki podcastu będą publikowane na kanale YouTube Fundacji oraz w innych serwisach.
W miniony piątek – 2 września został opublikowany pierwszy odcinek, którego gościem była Natalia Kustosz – dawna podopieczna Fundacji. Pokonała ona chorobę nowotworową i napisała książkę „Moja onkomisja, czyli jak wygrałam z białaczką”. Link do materiału: https://www.youtube.com/watch?v=iBnbQW8_Cvw&t=2s
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez Fundację ,,Krwinka'' informacją prasową.
Łódź, dnia 05.09.2022 r.
INFORMACJA PRASOWA
Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka”
„Weź ze sobą nadzieję” – wrześniowa kampania społeczna Fundacji „Krwinka”
W miesiącu świadomości dziecięcych chorób nowotworowych Fundacja „Krwinka” stworzyła kampanię społeczną „Weź ze sobą nadzieję”. W ramach wrześniowych działań powstał podcast, dotyczący różnych aspektów życia dzieci chorujących na raka i ich bliskich. Celem emocjonalnych rozmów z wyjątkowymi gośćmi jest podzielenie się zrozumieniem i nadzieją ze wszystkimi, którzy znaleźli się w tak trudnej sytuacji życiowej.
Rocznie w Polsce na nowotworowy choruje 1 200 dzieci. W momencie rozpoznania jednostki chorobowej całe rodziny są zmuszone z dnia na dzień – bez względu na długoterminowe plany i marzenia – dokonać zmiany swojego dotychczasowego życia. Choroba onkologiczna atakuje dzieci w różnym wieku w najmniej przewidywanych okolicznościach, często zaczyna się niepozornie. W zależności od wieku, osobowości, wsparcia społecznego czy charakteru relacji rodzinnych, mali pacjenci reagują w różny sposób na konieczność zmiany rzeczywistości – a wraz z nimi ich bliscy.
We wrześniu Fundacja „Krwinka” udostępni podcast, którego prowadzącym jest Jacek Jankowski, psycholog pracujący na oddziałach onkohematologicznych w Klinice Pediatrii, Onkologii i Hematologii w Ośrodku Pediatrycznym CSK Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Tytuł podcastu „Fundacja „Krwinka”: Onkorozmowy dające nadzieję” nawiązuje do głównej idei, przyświecającej twórcom kampanii. Jest nią rozbudzenie siły u wszystkich członków rodziny, mierzących się z wymagającą sytuacją, w której często dominuje strach o życie i przyszłość.
– Codzienna praktyka pokazuje, że treści mówiące o różnych wymiarach dziecięcych chorób onkologicznych są poszukiwane i nadal niewystarczające. Brakuje nam dostępności do świadectw osób, które przechodząc przez proces związany z diagnozą i terapią, miały podobne doświadczenia do tych, z którymi mierzą się kolejne rodziny zdiagnozowanych dzieci. Osobiste historie dają nadzieję i zrozumienie w nierzadko bardzo trudnych chwilach – podkreśla Jacek Jankowski, psycholog z Fundacji „Krwinka”.
Należy dodać, że nadzieja, której potrzebują onkorodziny, ma wiele płaszczyzn. Najważniejszą jest zakończenie leczenia, jednak zanim do tego dojdzie, najpierw odbywa się długotrwały proces terapii, obejmujący różne etapy. Można zatem mówić o nadziei na lepszy dzień po podaży silnych leków, na zjedzenie ulubionego dania, na spotkanie z rodzeństwem, na uczestniczenie w zajęciach warsztatowych na oddziale, na spotkanie koleżanek czy kolegów ze szkoły, na rozmowę z dziadkami, na zabawę w parku, aż wreszcie na wyzdrowienie.
Gościem pierwszego odcinka podcastu pt. „O wygranej walce z białaczką i życiu po chorobie” jest Natalia Kustosz, dawna podopieczna Fundacji „Krwinka”, która pomyślnie przeszła przez chorobę. Obecna studentka kierunku dietetyki na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi podzieliła się swoją osobistą historią i przemyśleniami, które towarzyszyły jej na różnych etapach choroby onkologicznej. Zaplanowano trzy odcinki podcastu, które będą publikowane w co drugi piątek miesiąca: 2, 16, 30 września 2022 roku na kanale YouTube organizacji oraz w innych serwisach. Ponadto przewidziano kontynuację onkorozmów na kolejne miesiące.
Podejmując zagadnienie zdrowia psychospołecznego rodzin onkowojowników, Fundacja „Krwinka” dołączyła również do ogólnopolskiej akcji „Złota Wstążka”, której tegoroczna edycja jest ściśle związana z tematyką podcastu.
Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi „Krwinka” jest organizacją rodzicielską, która od prawie 27 lat wspiera dzieci onkologicznie i hematologicznie chore, a także ich rodziców oraz rodzeństwo. Chcąc pomóc dzieciom w walce z chorobą, można przekazać darowiznę – szczegóły na stronie internetowej: www.krwinka.org.
Kontakt prasowy:
Dominika Śliwińska, tel. 500 255 701, dominika.sliwinska@krwinka.pl.