• YouTube
  • Facebook
  • Twiter

Newsletter

Zgoda RODO

Jak prowadzić badania kliniczne z korzyścią dla pacjenta?

2023-10-18

Potrzebujemy badań klinicznych, szczególnie w onkologii precyzyjnej, ale trzeba przyznać, że to duże wyzwanie – mówi prof. Iwona Ługowska, kierownik Oddziału Badań Wczesnych Faz oraz kierownik Centrum Doskonałości Onkologii Precyzyjnej NIP–PZB w Warszawie.

Jak zauważa prof. Ługowska, dużo badań dotyczy leczenia ukierunkowanego molekularnie. Na horyzoncie pojawiają się coraz większe możliwości indywidualizacji terapii pacjentów. Jak przyznaje ekspertka, naukowcy liczą na to, że ta terapia będzie wiązała się z lepszymi efektami leczenia i mniejszą liczbą działań niepożądanych. 

– W badaniach klinicznych najistotniejsza jest jakość, począwszy od właściwej diagnostyki molekularnej, a kończąc na właściwym zaplanowaniu leczenia. Pacjent, który ma zaawansowany, nieoperacyjny nowotwór, mógł mieć leczenie, które przedłuży życie i pozwoli zachować dobrą jego jakość – podkreśla onkolog. 

Prof. Iwona Ługowska omawia każdy z etapów badania klinicznego, zwracając uwagę na najważniejsze aspekty poszczególnych ich stadiów.

 

Wideo jest dostępne na stronie: https://www.termedia.pl/onkologia/Jak-prowadzic-badania-kliniczne-z-korzyscia-dla-pacjenta-,53428.html

Źródło: Termedia

©2023 Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych

Projekt i wykonanie: Net Partners