Niedrobnokomórkowy rak płuca (NDRP) - Poznaj i działaj!
2024-03-25
Rak płuca to pierwszy zabójca kobiet i mężczyzn - odpowiada za 23 procent zgonów nowotworowych w Polsce. Wykrywany jest u ponad 22 tysięcy osób rocznie, a w 80 procentach przypadków jest diagnozowanych w stopniu zaawansowanym. Wynika to z braku wiedzy, nieswoistych objawów choroby oraz niskiej czujności onkologicznej. Co wpływa na te statystyki i jak je zmienić?
Najczęstszą przyczyną raka płuca jest palenie tytoniu, ale 10-20 procent chorych na ten nowotwór nigdy go nie paliło.
Realizacja celu Narodowej Strategii Onkologicznej dotyczącego poprawy przeżyć 5-letnich nie będzie możliwa bez poprawy wyników leczenia raka płuca. W tym nowotworze wynosi on zaledwie 14,4 procent. Dlaczego tak się dzieje?
- Tylko około 20-30% procent pacjentów korzysta z programu lekowego raka płuca, a powinno minimum 40-50% (...) - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. - Mamy w raku płuca największy przełom w leczeniu od lat, a nie korzystamy z niego.
Od 2020 roku objęto refundacją 8 leków w raku płuca. Łącznie dostępnych jest 20 terapii. Tymczasem istnieją znaczne nierówności w dostępie do diagnostyki i nowoczesnego leczenia w ramach programu lekowego raka płuca (B.6).
- Niestety, w wielu ośrodkach bardziej opłaca się stosowanie tradycyjnej chemioterapii, która może być mniej skuteczna i bardziej toksyczna - wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. - System finansowania systemowego leczenia przeciwnowotworowego nie jest optymalny, co należy poprawić.
- W przypadku badań genetycznych mamy pełną refundację(...), niestety w przypadku diagnostyki opartej o metody immunohistochemiczne, co oznacza dla raka płuca ekspresję białka PD-L1, takiej refundacji nadal nie mamy i to jest absolutnie kardynalny problem - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska- Wynimko, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie
- Najczęstszym skutkiem przedłużającej się diagnostyki jest utrata szansy na wdrożenie optymalnego dla pacjenta standardu terapii, gdy choroba nie jest jeszcze zaawansowana - podkreśla Aleksandra Wilk, Dyrektor Sekcji Raka Płuca Fundacja To Się Leczy.
Chcesz poznać więcej faktów związanych z leczeniem niedrobnokomórkowego rak płuca? Pobierz broszurę
PDF do pobrania
Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w listopadzie uruchomi kolejną edycję kampanii "SPRAWDZAM. BADAM". Tym razem pod hasłem: "WDECH. WYDECH!".
Jest to kontynuacja wcześniejszych dwóch edycji kampanii, jako starania w zakresie mobilizacji społeczeństwa do regularnych badań profilaktycznych. Przez cały miesiąc poruszane będą tematy odt. świadomość na temat raka płuca, skupiając się nie tylko na profilaktyce i diagnostyce, ale również na ważności badań molekularnych w precyzyjnym doborze terapii oraz samym procesie leczenia.
Mimo dotychczasowych starań, poziom zgłaszalności na badania przesiewowe w Polsce utrzymuje się na niskim poziomie. Choroba nowotworowa wzbudza w społeczeństwie emocje, takie jak strach, niepokój i bezradność. W odpowiedzi na te wyzwania, Fundacja PKPO kontynuuje swoje starania, wdrażając innowacyjne formy edukacyjne, dostosowane do oczekiwań i potrzeb Polaków.
Wcześniejsze edycje kampanii, poświęcone hematoonkologii oraz nowotworom głowy i szyi, przyniosły pozytywne rezultaty. W roku 2024, kampania będzie kierować uwagę na problematykę raka płuca. Działania edukacyjne trwające przez 4 tygodnie będą obejmowały różnorodne formy komunikacji, takie jak nagrania wideo, artykuły czy webinary. W ramach kampanii powstanie materiał edukacyjny - „Ścieżka pacjenta z rakiem płuca”, stanowiący praktyczny poradnik dla pacjentów podejrzewających chorobę nowotworową.
SPRAWDZAM. BADAM - PO ZDROWIE Z GŁOWĄ
SPRAWDZAM. BADAM - ZACZNIJ OD KRWI
Celem kampanii jest dotarcie do jak największej liczby osób, dostarczenie rzetelnych informacji oraz wsparcie dla tych, którzy borykają się z podejrzeniem lub diagnozą raka płuca.