Spotkanie z wicepremierem Piotrem Glińskim
2020-01-09
11 października br. wicepremier Piotr Gliński odwiedził Ośrodek Onkologii i Hematologii w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi i odbył rozmowę bez udziału mediów z dyrekcją szpitala i rzeczniczką Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.
Dyrektor Magdalena Janus-Hibner, dyrektor Andrzej Kasprzyk ze Szpitala im. M. Kopernika w Łodzi, wicepremier Piotr Gliński, prof. Tadeusz Robak, Aleksandra Rudnicka – rzecznik PKPO.
Podczas tego spotkania rzeczniczka PKPO podniosła najważniejsze sprawy dotyczące środowiska onkologicznego dotyczące wprowadzenia zmian w ustawie refundacyjnej, zwłaszcza w zakresie Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych (RDTL) oraz sytuacji największej grupy pacjentów z chorobami krwi – chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, których część jest wykluczona z programu lekowego dedykowanego tej grupie chorych. Aleksandra Rudnicka podkreśliła, że w ostatnim czasie organizacje pacjentów stały się partnerami w kształtowaniu strategii ochrony zdrowia i wiele zgłaszanych przez nie postulatów jest realizowanych. Rzeczniczka przekazała wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu opracowaną wspólnie przez organizacje pacjentów hematoonkologicznych i Polskie Towarzystwo Hematologów i Transfuzjologów listę oczekiwanych zmian w polskiej hematoonkologii oraz opracowany przez ekspertów projektu All.Can raport, dotyczący oceny tego, co się wydarzyło się w polskiej onkologii w dwóch ostatnich latach i diagnozy dalszych potrzeb. Postulaty pacjentów onkologicznych poparł prof. Tadeusz Robak, kierownik Oddziału Hematologii Szpitala Kopernika, który zapoznał także wicepremiera z problemami środowiska medycznego, dotyczącymi m.in. nadmiernej biurokracji. Gospodarze spotkania dyrektor Andrzej Kasprzyk i dyrektor Magdalena Janus-Hibner przedstawili potrzeby pacjentów regionu łódzkiego i prowadzonej przez nich placówki, która w ostatnich czasach dynamicznie się rozwija i modernizuje.