Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski gościem w naszym ,,Studiu pod Jaskółkami''
2022-10-24
W poniedziałek, 24 października 2022 r., gościem naszego ,,Studia pod Jaskółkami’’ był Podsekretarz Stanu Ministerstwa Zdrowia, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, z którym rozmawialiśmy o różowym październiku oraz o nowym podejściu do programów lekowych - dla jednostki chorobowej, a nie dla leku. Efekty rozmowy wideo na naszym kanale na Youtube, zapraszamy do zapoznania się z istotnymi zagadnieniami, które wybrzmiały podczas spotkania.
Różowy Październik
W "Studiu pod Jaskółkami' Krystyna Wechmann wspólnie z Maciejem Miłkowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Zdrowia, podsumowuje miesiąc świadomości raka piersi, który w tym roku jest wyjątkowo „różowy” - na listopadowej liście refundacyjnej pojawiły się 3 nowoczesne terapie w raku piersi. Minister Miłkowski mówi również o nowej refundowanej cząsteczce w raku jajnika i raku jajowodu. Pada też odpowiedź na nurtujące wszystkich pytanie - co ze szczepieniami przeciwko HPV? Znajdujący się na liście refundacyjnej lek Trodelvy (substancja czynna sacytuzumab gowitekan), który otrzymał rejestrację Europejskiej Agencji Leków w grudniu 2021 r. i jest to chyba najszybsza refundacja od rejestracji leku. Będzie on finansowany z Funduszu Medycznego, ponieważ jest to innowacyjna terapia. Pozostałe dwa leki są w normalnej ścieżce refundacyjnej. Talzenna (substancja czynna talazoparyb) będzie stosowana u niewielkiej ilości pacjentek, lecz stosowana będzie we wszystkich liniach po każdym leku. Piqray (substancja czynna alpelisyb) jest lekiem, który także oczekiwał na refundację. Tym samym mamy zabezpieczenie w leczeniu potrójnie ujemnego raka piersi. Jeszcze kilka leków jest w procesie, może w przyszłym roku doczekają się refundacji.
Na najnowszej liście leków brakuje bardzo ważnego leku, przeciwciała monoklonalnego skierowanego przeciwko ligandowi receptora programowanej śmierci komórki typu 1 (PD-L1), gdyż producent nie zabezpieczył odpowiedniej ilości leku i dlatego wstrzymał się z decyzją. To kwestia czasu, kiedy refundacja zakończy się powodzeniem.
W październiku mówimy także o innych nowotworach. Na liście refundacyjnej pojawiło się nowe wskazanie także w raku jajnika czy raku jajowodu - olaparyb w skojarzeniu z bewcyzumabem. To była bardzo oczekiwana terapia. Bewcyzumab będzie teraz wskazaniem praktycznie we wszystkich lekach. Czekamy jeszcze na inne wskazanie w innym leku. Dane pojawią się po ostatecznych terapiach.
Nie ma lepszego lekarstwa od profilaktyki. Czekamy na następne rozwiązanie – szczepienie przeciwko HPV. Kancelaria Prezydenta w swojej nowelizacji przepisów prawa w zakresie Funduszu Medycznego zaproponowała sfinansowanie leczenia w początkowym okresie szczepień HPV. Nowelizacja została skierowana już do Sejmu. Oczekujemy na dalsze dobre wiadomości w tej sprawie.
Rozmowę Krystyny Wechmann z wiceministrem M. Miłkowskim możecie obejrzeć pod linkiem KLIKNIJ
Programy lekowe dla choroby, a nie dla leku
W rozmowie z Agnieszką Paculanką, rzecznikiem prasowym PKPO, wiceminister M. Miłkowski wyjaśnił, na czym ma polegać zmiana w podejściu do programów lekowych – jeden program lekowy dla jednego schorzenia. Istotne jest, aby lekarze widzieli wszystkie możliwe linie leczenia, także leki dostosowane do danego schorzenia. W jednym miejscu, systemie informatycznym mają widoczny cały schemat wielu linii leczenia pacjenta, wiedzą co pacjent ma przyjąć teraz, wraz z planem długofalowym terapii. To duża korzyść dla pacjenta. Chory nie będzie też długo oczekiwał na program lekowy, zmiana systemu monitorowania nie uniemożliwia rozpoczęcia terapii.
Możemy mieć nadzieję, że elastyczność będzie postępowała i będziemy leczyć coraz lepiej, coraz lepiej dopasowanymi lekami i coraz więcej pacjentów. Ważne jest, aby lekarze mieli dla każdego pacjenta wybór, wiedzieli o wszystkich za i przeciw.
Nagranie rozmowy na naszym kanale KLIKNIJ
O listopadowej liście leków refundowanych pisaliśmy TUTAJ