Rodzina Profilaktycznych - nasza nowa kampania
Aktualności

Przedstawiamy Rodzinę Profilaktycznych: seniorów – babcię Ewę i dziadka Janka, ich nastoletnie wnuki Ulę i Kubę, tatę Piotra i mamę Anię. To rodzina, jakich wiele w Polsce – kochająca się i troszcząca się o siebie. To, co jednak wyróżnia Profilaktycznych, to ich szczególna troska o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich.

Profilaktyczni stosują się do zasad profilaktyki pierwotnej, czyli zdrowego stylu życia, i profilaktyki wtórnej, czyli wykonywania badań prewencyjnych, które pozwalają na wykrycie chorób nowotworowych we wczesnym stadium, a tym samym na ich wyleczenie. Profilaktyczni wykonują badania okresowe, szczepienia i bacznie obserwują swój organizm, aby w porę zareagować na pierwsze objawy choroby. W Rodzi- nie Profilaktycznych dbałość o zdrowie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Babcia Ewa, mama Ania uczą Ulę jak wykonywać samobadanie piersi i jak dbać o zdrowie sfer intymnych kobiety. Dziadek Janek i tata Piotr przekonują Kubę, że nie ma badań wstydliwych, a samobadanie jąder przez chłopców i mężczyzn raz w miesiącu powinno stać się nawykiem. W kalendarzu Profilaktycznych obok dat imienin i urodzin zaznaczone są daty badań profilaktycznych, m.in. morfologii krwi, która jest podstawowym badaniem diagnostycznym w kierunku nowotworów krwi i należy ją wykonywać raz w roku.
Tworząc ten kalendarz, powołując do życia Rodzinę Profilaktycznych, staraliśmy się w przystępny i zrozumiały sposób, z wykorzystaniem ikonografiki, przekazać podstawową wiedzę na temat objawów, profilaktyki i diagnostyki wybranych chorób nowotworowych. Chcieliśmy pokazać, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych. Naszym celem nie jest bowiem straszenie rakiem, ale pokazanie, że choro- bom nowotworowym można zapobiegać przez prowadzenie zdrowego stylu życia, wykonywanie badań okresowych i badań przesiewowych oraz szczepień, a raka wcześnie wykrytego można skutecznie leczyć. Naszym celem jest zachęcenie Państwa do stosowania profilaktyki, która jest podstawą zdrowia, po to aby Rodzin „Profilaktycznych” było w Polsce jak najwięcej. Miniony rok, który upłynął w cieniu pandemii koronawirusa, pokazał jak bezcenne jest zdrowie nasze, naszej rodziny, nas wszystkich warto więc dołożyć starań, aby żyć w dobrym zdrowiu, czego życzymy Państwu w Nowym Roku.
Profilaktyka przeciwnowotworowa to jeden z celów Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, której misją jest poprawa jakości i czasu przeżycia osób z chorobami nowotworowymi w Polsce poprzez wprowadzanie europejskich standardów opieki onkologicznej. Działamy zarówno na rzecz wszystkich chorych na nowotwory, dążąc do zmian systemowych w polskiej onkologii, jak i na rzecz poszczególnych osób, niosąc informację, wiedzę i wsparcie, a przede wszystkim nadzieję, której symbolem jest nasze logo – JASKÓŁKI NADZIEI.
-
Rusza nowy, międzynarodowy projekt World Federation of Incontinence and Pelvic Problems (WFIPP) pod nazwą „Support In Continence”.
Dzięki współpracy kilkudziesięciu międzynarodowych i krajowych organizacji pozarządowych powstała nowoczesna platforma internetowa, służąca do wymiany wiedzy i doświadczeń na temat inkontynencji.
-
Forum Organizacji Pacjentów 11-12 lutego 2021
Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej zaprasza na XV Forum Organizacji Pacjentów, które odbędzie się online w dniach 11-12 lutego 2021r.
- Akademia Dobrych Praktyk 2020 - WIDEO Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo zimowej edycji Akademii Dobrych Praktyk w wersji online.
-
"Stomik", 5 numer magazynu stomijnego
Zapraszamy do zapoznania się z piątym numerem magazynu "Stomik", Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO
- Stanowisko PTOK w sprawie szczepienia na COVID Z uwagi na planowane rozpoczęcie powszechnych szczepień przeciwko COVID-19 pojawiły się liczne zapytania i wątpliwości związane z podawaniem szczepionki chorym onkologicznym poddawanym leczeniu przeciwnowotworowemu. Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, podobnie jak inne onkologiczne towarzystwa naukowe na świecie, wyraża nadzieję, że większość chorych na nowotwory podda się szczepieniu najszybciej jak to możliwe.
-
ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA
Spokojnych i zdrowych Świąt życzy Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych
- PODSUMOWANIE: ZIMOWA AKADEMIA DOBRYCH PRAKTYK PKPO W środę, 9 grudnia br. liderzy Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych spotkali się na corocznych warsztatach Zimowej Akademii Dobrych Praktyk 2020, które w tym roku z powodu pandemii miały charakter wirtualny. Podczas spotkania odbyły się wykłady ekspertów, którzy odpowiadali na pytania uczestników. Liderzy przedstawiali swoje działania w minionym roku i dzielili się doświadczeniami z czasu pandemii. Gościem specjalnym był lekarz specjalista chorób zakaźnych – prof. Krzysztof Tomasiewicz, a gościem honorowym wiceminister zdrowia – Maciej Miłkowski.
-
Krajowy Dzień Chorych na Przewlekłą Białaczkę Limfocytową
16 grudnia br. po raz drugi obchodzimy Krajowy Dzień Chorych na Przewlekłą Białaczkę Limfocytową (PBL)