Wydarzenia

Wydarzenia

Powrót

Wydarzenia

BEZPIECZNE LECZENIE CHORYCH Z RAKIEM JALITA GRUBEGO NIE TYLKO W DOBIE PANDEMII COVID-19

Po roku od pierwszych decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia, umożliwiającej stosowanie chemioterapii w domu - teraz wszyscy pacjenci z rakiem jelita grubego będą mogli otrzymać chemioterapię w warunkach domowych – także w przypadku, gdy są objęci programem lekowym. Dla pacjentów to ogromna wygoda i bezpieczeństwo zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19, a dla systemu ochrony zdrowia ograniczenie liczby hospitalizowanych pacjentów i realne oszczędności.

WYKAZ TECHNOLOGII LEKOWYCH O WYSOKIM POZIOMIE INNOWACYJNOŚCI Z DNIA 26 LUTEGO 2021 R.

26 lutego br. zgodnie z założonym w Ustawie o Funduszu Medycznym terminie 3 miesięcy Agencja Oceny Technologii Medycznych opublikowała pierwszą Listę technologii lekowych o wysokiej innowacyjność, które mogą być refundowane w ramach wczesnego warunkowego dostępu.

Rusza Poradnia Praw Pacjenta

W ramach projektu "Sieć dla zdrowia" już w marcu 2021 r. rusza Poradnia Praw Pacjenta, w której eksperci udzielać będą bezpłatnych porad z zakresu praw pacjenta, konsultacji publicznych, spraw administracyjnych.

Konferencja Promocji Zdrowia pt.  „Zdrowa kobieta, zdrowy mężczyzna, zdrowa rodzina”

Konferencja odbędzie się 9 marca 2021 (wtorek), godz.11.00, w formule online.

Terapia wenetoklaksem w skojarzeniu z rytuksymabem

AOTMIT „ZA” rozszerzeniem opcji terapeutycznych w leczeniu pacjentów z późno nawracającą przewlekłą białaczką limfocytową wenetoklaksem w skojrzeniu z rytuksymabem.

Nadzieja dla chorych na raka pęcherza moczowego – Urząd Europejski zarejestrował awelumab

Rak urotelialny to nowotwór błony śluzowej układu moczowego.  Stanowi on 90% diagnozowanych przypadków rak pęcherza moczowego, występuje również w wyściółce nerki czy moczowodu.  Rocznie w Polsce diagnozuje się ok 6 000 przypadków nowych zachorowań, z czego 4 krotnie częściej rak ten dotyka mężczyzn.

ONKOODZICE.PL - nowy portal

Nowy portal onkorodzice.pl, który rusza właśnie 15 lutego w Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami u Dzieci, powstał z inicjatywy środowiska medycznego, Fundacji ISKIERKA oraz firm technologicznych 3Soft i Netology. Patronem merytorycznym jest Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Rezultatem tej współpracy jest obszerna, rzetelna baza wiedzy na temat nowotworów dziecięcych, z której mogą korzystać zarówno rodzice chorujących dzieci, jak i środowisko medyczne. Ma ułatwić wymianę doświadczeń z innymi rodzicami znajdującymi się w podobnej sytuacji oraz dać wsparcie w wielu obszarach związanych z onkologią dziecięcą.

15 lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Nowotworami u Dzieci

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 1100 - 1200 przypadków nowych zachorowań na nowotwory u dzieci, spośród których najczęściej występującymi są: guzy mózgu, chłoniaki, mięsaki oraz nowotwory układu krwiotwórczego - w szczególności białaczka.
Źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2091,rada-do-spraw-ochrony-zdrowia.html

Powołanie Rady ds. Ochrony Zdrowia

Dzisiaj prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Ochrony Zdrowia, która zaczyna pracę od wielkiego wyzwania, jakim jest pandemia Covid-19.

Zmarł Jacek Gugulski - wieloletni prezes Stowarzyszenia Chorych na Przewlekłą Białaczkę Szpikową.

Współzałożyciel i pierwszy prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

1 URODZINY PORTALU GŁOS PACJENTA

Dzisiaj mija rok od inauguracji naszego portalu www.glospacjenta.pl  - pierwszego w Polsce portalu pacjentów onkologicznych.
 

Pionierska w Polsce minimalnie inwazyjna operacja resekcji guzów nowotworowych wątroby

Prof. Tadeusz Wróblewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza, 19 stycznia 2021 roku wykonał pierwszą w Polsce resekcję 2 guzów nowotworowych wątroby z dostępu laparoskopowego i torakoskopowego. W operacji uczestniczyli: dr Wacław Hołówko i dr Jan Stypułkowski. Chorą znieczulała dr Marta Dec z pielęgniarką Ewą Królicką. Instrumentariuszkami były mgr Marzena Kaczmarska i Agnieszka Szwonder.

Rak z komórek Merkla, czy musi wykluczać? - pytają pacjenci z tą ultrarzadką chorobą

Zapewnienie refundacji leczenia immunoterpią 20 pacjentów z rakiem z komórek Merkla w ramach programu lekowego sprawi, że ta mała grupa chorych będzie leczona, tak jak pozostali pacjenci z nowotworami skóry w Polsce i Europie, a rak ten nie będzie oznaczał ich wykluczenia – apelują w kampanii społecznej Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i Stowarzyszenie Sarcoma.

PETYCJA Grupy Wsparcia na FB "Rak płuca - grupa pacjencka"

W tygodniu poprzedzającym Światowy Dzień Walki z Rakiem, my, chorzy na raka płuca, nasi bliscy i opiekunowie, lekarze i wszyscy Polacy, zasadnie czujący się zagrożeni tą chorobą (m.in. z uwagi na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju), zwracamy się do Rządu Polski o wyrównanie szans na leczenie wszystkich chorujących, bez względu na rodzaj tego raka.

Fot. Karolina Krajewska/HAMMERmed Medical

Pierwszy w Polsce zabieg jejunostomii pod kontrolą fluoroskopii i USG bez wykorzystania endoskopii

Lekarze z II Zakładu Radiologii UCK WUM, kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego, przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg jejunostomii pod kontrolą fluoroskopii i USG bez wykorzystania endoskopii.